Сьогодні легендарний марсохід NASA “Оппортьюніті” зустрів свій рекордний по рахунку 5000-й схід Сонця на Марсі. Сонячні промені вчергове освітили сонячні панелі робота-геолога, який продовжує досліджувати червону планету та надсилати дані на Землю.

5 тисяч солів

“П’ять тисяч солів після старту місії, розрахованої на 90 солів. Цей дивовижний ровер все ще відкриває для нас сюрпризи на Марсі,”

розповів Джон Каллас, керівник місії Opportunity у Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) –

Марсіанський світловий день або сол триває приблизно на 40 хвилин довше за земний день, а марсіанський рік займає близько двох земних років.

Композитний знімок з 817 зображень, зроблених панорамною камерою Оппортьюніті у період з 21 грудня 2011 р. по 8 травня 2012 р. У цей час марсохід заряджав батареї впродовж зими неподалік західного краю кратера Індевор. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ.

Лічильник Оппортьюніті почав працювати у 1-й сол, коли апарат здійснив посадку на поверхню Марса. Це сталося 25 січня 2004 року. Місія марсохода мала продовжуватись ще щонайменше 90 солів, бо у NASA ніхто не очікував, що апарат витримає марсіанську зиму. Проте, Оппортьюніті, чия назва перекладається як “гарна нагода”, витримав…

Сьогодні Оппортьюніті побачить свій 5000-й захід Сонця на Марсі. Як відзначають у NASA, впродовж останніх місяців з низьким наджодженням сонячної енергії марсохід продовжував працювати досить активно. І хоча інженери мали сумніви щодо його стійкості, це вже восьма зима на Марсі для апарата з Землі.

Фото заходу Сонця під час 4999 дня на Марсі – марсохід “Оппортьюніті”. На фото Сонце над ударним кратером Індевор з діаметром 22 км. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ./Texas A&M

“Ми досягли багатьох віхових позначок, і це – одна з них. Але, що важливіше за числа, так це дослідження та наукові відкриття,”

– підсумував Каллас.

Марсохід “Оппортьюніті” став приводом для світових новинних заголовків вже у перші місяці своєї роботи. Апарат зафіксував сліди поверхневої води та водних середовищ, які існували на прадавньому Марсі. Зрештою, апарат спрямували до більш глибоких кратерів, щоби зануритись у геологічну історію червоної планети. У 2011 році Оппортьюніті досяг кратера Індевор.

Тепер дослідники використовують наявні інструменти для детального дослідження Долини Витривалості.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.