Минулої суботи з французького космодрому Куру відбувся запуск нової космічної місії ESA-JAXA BepiColombo, яка має на меті розкрити таємниці першої планети Сонячної системи – Меркурія.

Сигнали від космічного апарата, отримані в центрі управління ЄКА в Дармштадті, Німеччина, через станцію спостереження Нью-Норсія в 05:21 за Києвом підтвердили, що запуск виявився успішним.

Ми живемо в такі часи, коли розмови про безпосереднє дослідження Марса більше не виглядають фантастикою, а усвідомлення наших можливостей розвитку в Сонячній системі об’єднує все більше країн на планеті.

Кольоровий композитний знімок Меркурія, отриманий під час місії MESSENGER. Джерело: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

BepiColombo є спільним проектом ЄКА (Європейського космічного агентства) та Японського агентства аерокосмічних досліджень JAXA. Це перша європейська місія до Меркурія – найменшої та найменш вивченої планети внутрішньої Сонячної системи. Досі Меркурій лише часткового досліджували місії Марінер-10 (1974) та MESSENGER (2011).

Це також єдина місія, в якій два космічні апарати будуть одночасно здійснювати додаткові вимірювання параметрів планети та її динамічного середовища.

“Саме завдяки міжнародній співпраці й десятиліттям зусиль та досвіду кожного, хто бере участь у розробці та побудові цієї неймовірної машини, ми зараз знаходимося на нашому шляху до дослідження таємниць планети Меркурій”,

– розповів Ян Вернер, генеральний директор ЄКА.

Дослідницькі цілі місії BepiColombo. Джерело: ESA

BepiColombo складається з двох орбіталей Mercury Planetary Orbiter (MPO) від ЄКА та японського Mercury Magnetospheric Orbiter (MMO або “Mio”). Mercury Transfer Module (МТМ), побудований ЄКА, використовує комбінацію іонного двигуна та сили тяжіння для одного прольоту повз Землю, двох – Венерою та шістьох – над Меркурієм, перед прибуттям на його орбіту наприкінці 2025 року.

“Я хотів би висловити свою вдячність за відмінні досягнення операцій із запуску. JAXA має високі очікування, що подальші детальні спостереження на поверхні Меркурія допоможуть нам краще зрозуміти навколишнє середовище планети та, врешті-решт, походження Сонячної системи, включно з Землею”,

– зазначив Хіроші Ямакава, президент JAXA.

Під час польоту BepiColombo відкриються унікальні можливості для збору наукових даних про Венеру. Крім того, деякі інструменти, призначені для дослідження Меркурія, певним чином можуть бути використані геть інакше на Венері, оскільки остання в порівнянні з відкритою поверхнею Меркурія має товсту атмосферу.

“BepiColombo – це одна з найскладніших міжпланетних місій. Однією з найбільших проблем є величезна гравітація Сонця, яка ускладнює розміщення космічного корабля на стабільній орбіті навколо Меркурія. Ми повинні постійно гальмувати, щоб забезпечити контрольоване падіння у бік Сонця, а іонні двигуни мають забезпечувати слабку тягу впродовж усіх періодів круїзу”,

– зазначив Андреа Аккомаццо, директор з польотів місії.

Інша проблема полягає в екстремальній температурі середовища, в якому опиниться апарат. Через близькість Сонця, температура коливатиметься від -180 °C до понад 450°C. Значна частина механізмів космічного корабля та зовнішніх покриттів раніше не випробовувалися в таких умовах.

Перше космічне селфі BepiColombo. Джерело: ESA/BepiColombo/MTM – CC BY-SA 3.0 IGO

Загальна конструкція трьох модулів космічних апаратів відповідає екстремальним умовам польоту: великі сонячні батареї модуля повинні бути нахилені під правильним кутом, щоб уникнути радіаційного пошкодження, при цьому забезпечуючи достатню кількість енергії для космічного апарата.

BepiColombo також може ефективно виводити тепло з власним підсистем, відбивати випромінювання та літати над планетою на більш низьких висотах, ніж будь-коли раніше.

“Унікальним аспектом цієї місії є наявність двох апаратів, що будуть аналізувати планету з двох різних місць одночасно: це дійсно ключове значення для розуміння процесів, пов’язаних з впливом сонячного вітру на поверхню Меркурія та вивченням його магнітного середовища”,

– додав Йоганнес Бенкхофф вчений-дослідник проекту ESPA BepiColombo.

Що ж, тепер ми будемо спостерігати за величезною міжнародною космічною місією, яка може розкрити чимало нового про нашу зоряну систему та Всесвіт всього лише…за 7 років. Однак, це дійсно незначний проміжок часу для місії такого масштабу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.