Кількість здорової сперми у чоловіків з Європи, Північної Америки, Австралії та Нової Зеландії у період з 1973 по 2011 рік зменшилась на 60%, повідомляють ізраїльські вчені.

Дослідження вчених з Єврейського університету в Єрусалимі охопило майже 43 тисячі чоловіків. Воно також встановило й інший бік медалі – у чоловіків з Африки та Азії такого спаду не спостерігалось.

Тривожний звіт

Вчені впродовж тривалого часу обговорюють проблему зниження фертильності у чоловіків. Дебати тривали через сумніви та слабкі методи збору статистики. Проте нове дослідження було побудоване на систематичному підході, який врахував недоліки попередніх робіт.

Кількість сперми, яку продукують чоловіки на Заході впала на 60% за останні 40 років. Джерело: Getty Images

Серед таких проблем був сам метод підрахунку сперматозоїдів та порівняння результатів з іншими дослідженнями, які відставали одне від одного на десятки років. Схоже, нові дані витримали критику та були визнані якісними та надійними. Результати доповіді викликали серйозне занепокоєння.

Що відбувається? Протягом багатьох років лікарі піднімали питання про збільшення аномалій та проблем з репродуктивним здоров’ям чоловіків. Зокрема, це стосувалось збільшення кількості випадків раку яєчок. Скорочення кількості сперматозоїдів відповідало збільшенню ракових випадків, тому загроза здоров’ю стала очевидною.

Фактично, екстрапольовані дані привели дослідників до висновку, що до 2060 року представники чоловічої статі можуть опинитися на межі фертильної здатності або, взагалі, стати безплідними. У цьому випадку найбільш раціональним поясненням зниження репродуктивного здоров’я чоловіків є зміни та негативний вплив навколишнього середовища. Сучасні дослідження показують, що плід чоловічої статі є особливо чутливим до токсичних речовин. Саме через це, зміни, які відбуваються ще на початку життя плоду, мають безпосередній вплив на дорослих.

Що робити?

Проста відповідь полягає у тому, що нам потрібно значно більше досліджень, щоби встановити точні причини зменшення кількості сперматозоїдів.

Ми не можемо змиритись з потенційним негативним впливом на народжуваність. І зараз, ми повинні терміново об’єднати зусилля та спрямувати їх на збільшення кількості досліджень репродуктивного здоров’я чоловіків.

Пестициди та гербіциди можуть бути винними у погіршенні репродуктивного здоров’я чоловіків.

І хоча наявні докази свідчать про зниження репродуктивного здоров’я, не всі дослідження показують це: існують певні географічні особливості. Критично важливо визначити, у чому полягають головні відмінності між географічними регіонами, чи це вплив окремих забруднювачів або генетичні особливості. Тоді ми зможемо розробити стратегії лікування, щоби обмежити ці негативні наслідки.

Якщо ж найчастіше вражається сам плід, що може вдіяти здоровий чоловік? Вважається, вплив хімічних речовин, таких як бісфенол А, на дорослих також має негативні наслідки для фертильності. Тому чоловіки мають обмежувати вплив токсичних речовин на свій організм. Це також стосується паління сигарет. Крім того, дуже важливим є здоровий спосіб життя, оскільки існує певний зв’язок між ожирінням та зменшенням кількості репродуктивних сперматозоїдів.

Кріс Барратт, професор репродуктивної медицини в Університеті Данді, The Conversation

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.