Підлітки приймають рішення тими частинами мозку, які відрізняються від мозку дорослих. Це багато чого пояснює. Зокрема те, чому для підлітків існують окремі статті кримінального кодексу.

Адміністративне порушення, скоєне у підлітковому віці, стає спогадом, з якого жартують у дорослому віці. Принаймні, так показують у серіалах про американських підлітків. Водночас їхні батьки згадують, як оплачували штрафи за пригоди своїх дітей.

Особливий статус чи стан?

“Відповідно до ст. 66 КК України визначає, що вчинення кримінального правопорушення неповнолітнім є однією зі зм’якшувальних обставин при вирішенні питання про притягнення особи до кримінальної відповідальності. Таким чином, законодавство забезпечує особливості статусу неповнолітніх”,

– говорить Яна Паладієва, засновниця YY Law legal consulting.

За словами Яни Паладієвої, в Україні кримінальна відповідальність, окрім окремих випадків, настає з 16 років. Наприклад, за умисне вбивство підліток несе відповідальність вже з 14 років.

“За англійським законодавством кримінальна відповідальність неповнолітніх настає з 10-річного віку. Особа підлягає кримінальній відповідальності у тому випадку, якщо буде доведено не тільки те, що вона вчинила діяння, за яке дорослий підлягає кримінальній відповідальності, а й те, що дитина усвідомлює, що заподіює зло,”

– пояснює Паладієва –

“ООН не раз заявляла, що такий низький вік кримінальної відповідальності порушує права дітей, і закликає підвищити його хоча б до 12 років. Поріг в 10 років – найнижчий в Європі. У Швеції він складає 15 років, в Португалії – 16. У Китаї та Північній Кореї діти молодше 14 років не можуть бути засуджені як дорослі”.

А чи є біологічна причина того, що Феміда ставиться до підлітків більш доброзичливо? Щоб відповісти на це питання, варто повернутись в палеозой і подивитися на мозок риб.

Від риб до рептилій та ссавців

Кінцевий мозок, іншими словами – півкулі головного мозку, винні у тому, що нам важко обрати колір светру та інгредієнти для салату, важко обрати професію, загалом – важко приймати рішення. Розвинене мислення часом виявляється тягарем.

Риби, перші хребетні тварини, приймають рішення значно швидше, адже працюють з меншим обсягом інформації, до того ж опрацьовують його автоматизовано. Кінцевий мозок риб розвинений слабо. Наскільки нам відомо, їхній мозок складається відділів, які керують життям риби без потреби у мисленні. Зорові долі та нюхові цибулини, мозочок, довгастий мозок, передній мозок та спинний мозок – це власне весь функціональний набір для того, аби скерувати голодну рибу у напрямку їжі без думок про кількість калорій.

Ділянки мозку людину дозрівають у різному віці. Інфографіка: Дарино Хижко.

У риб та амфібій присутня древня кора (архікортекс, archicortex), куди входять нюхові цибулини. В процесі еволюції архікортекс ускладнювався в міру опанування суші: у рептилій він розвинувся до палеокортексу (ми можемо називати це старою корою, paleocortex), а у ссавців – до неокортексу (нової кори, neocortex). Нова кора і є тим складним кінцевим мозком ссавців, відповідальним за безліч екзистенційних питань. Причому саме вона розвивається останньою під час дорослішання.

Ми не знаємо, чи бачать карасі сни. Однак ми можемо ствердно сказати, що риби позбавлені емоцій. Частини мозку, що входять до лімбічної системи, набули здатності формувати емоції у палеокортексі, тобто вперше ця здатність з’явилась у рептилій. До того ж у рептилій вони розвинені слабо та беруть участь у простих, психічних реакціях.

Дослідники встановили, що саме ці ділянки мозку відповідальні за більшість рішень підлітка, в той час як дорослі приймають рішення здебільшого префронтальною корою. Для підлітка це має певні еволюційні переваги, до того ж підліток просто не може користуватись префронтальною корою, яка дозріває лише у 25 років.

Префронтальна кора завершує формування в середньому до 25 років.

Вже у 6 років мозок досягає розмірів 90% від дорослого, однак, протягом дорослішання у його функціонуванні та будові відбуваються постійні зміни. Зокрема, з віком збільшується загальна кількість білої речовини, тобто зв’язків між нейронами. Скупчення нейронів називають сірою речовиною. Першою дозріває сіра речовина у соматосенсорних ділянках мозку, а вже потім – у напрямку до префронтальної кори, дозволяючи мозку виконувати складніші завдання, ніж просто рухатись та обробляти сенсорні сигнали. Цей факт науковці перевірили в експерименті, що тривав протягом 10 років: дослідники робили МРТ-знімки мозку підлітків кожні 2 роки, щоб прослідкувати за динамікою будови. Виявилося, що першими розвиваються «старі» ділянки мозку за подібним сценарієм, яким відбувалась еволюція мозку від риб до ссавців.

Мозок підлітків не лише вчиться приймати рішення, але й загалом покращує мислення лише з роками.

Дослідниця з Університету Пітсбурга разом з колегами провела експеримент, в якому підліткам різного віку та дорослим потрібно було уникати одні об’єкти на екрані та слідкувати за іншими. Словом, напружувати увагу так, щоб протистояти сильним подразникам в полі зору. З цим завданням найкраще впоралися дорослі, а найгірше – діти віком 10 років. Половина з них не могла виконати умови експерименту. З точки зору мозку, це є результатом того, що сіра речовина префронтальної кори дійсно розвивається протягом дорослішання. До того ж нейрознімки мозку, зроблені різними дослідниками, свідчать про те, що з роками посилюються зв’язки між лівою та правою півкулями (в зоні corpus callosum), а також – між гіпокампом, відповідальним за запам’ятовування, та префронтальною корою. Відростки нейронів з роками більше обростають жиром мієліном, що збільшує швидкість проходження імпульсу, і як результат – позитивно впливає на когнітивні здібності та запам’ятовування.

До того ж виявляється, що у підлітків значно активніше за дорослих працює та частина мозку, яка формує приємні враження. Через це підлітки легше піддаються спокусам.

Смугасте тіло (striatum) мозку бере участь у системі винагород, тобто закріплює в пам’яті позитивний досвід, після якого відбувалось виділення дофаміну. У підлітків ця структура менш контрольована силою волі, ніж у дорослих. В експерименті дослідників Каліфорнійського університету підлітків змушували вгадати, яку квітку обере метелик. Той факт, що піддослідний тінейджер потрапляв у ціль, стимулював смугасте тіло значно більше, ніж це відбувалось у дорослих. Саме це допомагає підліткам досліджувати навколишній світ якомога ефективніше. Ціною за таку еволюційну перевагу є схильності до ризикованої поведінки.

Еволюційно першими палеокортекс розвинули рептилії. Дослідження показали, що у підлітковому віці на наші рішення впливає саме ця ділянка мозку.

Мозку підлітків присвячено декілька масштабних досліджень, профінансованих NIH (National Institute of Health, США). Зокрема, з 2015 року працює програма “Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD) Study”, в ході якої дослідники слідкують за життям та мозком 11750 підлітків, понад 2 тисячі з яких – близнюки. Це дає змогу порівнювати, як середовище впливає на генетично подібні організми. У 2020 році цю програму продовжили ще на 7 років, заклавши у бюджет 290 мільйонів доларів. Завдяки програмі вже було опубліковано 32 статті, а на сайті постійно з’являються нові результати.

Зокрема, вчені виявили те, що об’єм кори мозку підлітків в родинах з низьким доходом менший, ніж у їх ровесників з більш забезпечних сімей. Це перевірили на підлітках, які живуть у середовищах з підвищеним рівнем свинцю, який є нейротоксичним. Тобто у несприятливих умовах середовища мозок дітей з більш стабільних сімей розвивається краще.

Також завдяки цій базі даних було проаналізовано 7000 підлітків і виявлено зв’язок між вихованням батьками з депресією та ризиком депресії у дитини. Якщо ви збираєтесь мати дітей, вам слід знайти вихід з депресивного стану, адже є ризик того, що це вплине на праву лушпину (putamen) мозку дитини, частини смугастого тіла. Нагадаю, що смугасте тіло відповідає за систему винагород. З лушпиною пов’язують психічні розлади, наприклад хворобу Паркінсона, а також здатність до навчання, в процес якого включений дофамін. У дітей, які виховуються батьками з депресією, лушпина має менший розмір.

Зважаючи на численні підтвердження того, що мозок підлітків відрізняється від мозку дорослих, особливе ставлення до правопорушень, скоєних у юному віці, здається має біологічне підґрунтя. Цілих 25 років мозок людини безперервно змінюється, отримуючи все більше можливостей ставити та розв’язувати складні питання. Для батьків підлітка це привід переглянути з ними діалог, враховуючи те, що навіть у 18 – це людина, префронтальна кора якої досі змінюється. А для тих, хто молодший 25 років, це гарний привід продовжувати тренувати свій розум.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.