Жіночі статеві гормони – естрогени, які виділяються нейронами в головному мозку і в чоловіків, і в жінок – відіграють важливу роль у підтримці пам’яті. Про це йдеться у науковій праці дослідників з Університету Августа в Джорджії, США, яку було опубліковано в журналі Journal of Neuroscience.

Естрогени – це група гормонів, які є найбільш активними у жіночому організмі. Однак усі естрогени утворюються з чоловічих статевих гормонів – андрогенів – за допомогою каталізатора, який називається ароматазою. Естрогени виробляються переважно яєчниками і є одними з головних речовин, що забезпечують жіноче репродуктивне здоров’я. Але ці гормони виробляються також у шкірі, жировій тканині, молочних залозах та мозку в обох статей.

Вчені встановили, що, коли нейрони мозку продукують замало естрогену, то між нервовими клітинами утворюється значно менше зв’язків – синапсів. Це важливо, тому що кількість нейронів та синапсів між ними саме і визначає нашу здатність до запам’ятовування. Чим їх більше, тим міцнішою є наша пам’ять та гнучкішим розум.

Крапля естрогену для мишей

Науковець Дарелл Бранн та його колеги, проводили досліди на мишах, яким блокували виділення ферменту ароматази в нейронах. Дослідники стримували виділення ароматази, унеможливлюючи перетворення андрогенів в естроген. Це блокування проводили в передньому мозку, де знаходиться гіпокамп, який забезпечує довгострокову та просторову пам’ять, а також кора – структура, відповідальна за пам’ять, увагу, свідомість та мислення.

Виявилося, що у тих тварин, яким знизили рівні ароматази та естрогену на 70-80%, в порівнянні з нормальними мишами погіршувалася просторова пам’ять, здатність до розпізнавання та пригадування небезпечних для них речей. Коли ж їм відновлювали рівень естрогену, їхній стан одразу покращувався.

Нейрон гіпокампу. Синім позначено ДНК, зеленим – відростки нейрона. Джерело: Getty Images

До слова, це справедливо не лише для мишей. Про погіршення пам’яті при лікуванні препаратами, які стримують виділення ароматази, повідомляли також пацієнти з естрогензалежним раком молочних залоз.

При проведенні поведінкових тестів, у дослід включили мишей, яким видалили яєчники, щоб уникнути наявності циркулюючого естрогену в мозку. Зі зниженим рівнем естрогену зміцнення синапсів, що є одним з ключових процесів у запам’ятовуванні, відбувалося недостатньо ефективно. Проте, як тільки безпосередньо в гіпокамп додали еквівалентну кількість естрогену, мозок за кілька хвилин відновив цю здатність.

Вимикаючи ароматазу, вчені помітили, що також погіршується робота білків CREB та BDNF. Вони також беруть участь у процесах навчання та запам’ятовування.

Знахідка науковців вказує на те, що естроген, продукований нейронами, є новим нейромодулятором – речовиною, з допомогою якої “спілкуються” нервові клітини, і без якої неможливі такі процеси, як мислення. А запускається цей процес, скоріш за все, глутаматом – всім поширеною харчовою добавкою, яка є звичною в мозку і виконує важливу функцію збудження нервових клітин.

Астроцити – інший тип клітин мозку, однією з функцій яких є формування каркасу нейронів шляхом їх групування. Як показало дослідження, вони виділяють естрогени лише у відповідь на травму. В такому випадку речовини, які виділяються імунними клітинами при травмуванні, мабуть, спонукають конкретно астроцитів до вироблення гормону.

Тепер вчені в дослідах блокують ароматазу і в нейронах, і в астроцитах одночасно, оскільки ці два типи клітин пов’язані. Вони вважають, що дізнавшись, як саме регулюється ароматаза в мозку, і чи знижується рівень естрогену в мозку з віком, можна відкрити шлях до розробки нової стратегії лікування деменції та втрати пам’яті.

Journal of Neuroscience (2019), doi: 10.1523/JNEUROSCI.1970-18.2019.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.