Космічний апарат Mars Express побачив перші геологічні свідчення того, що під поверхнею Марса у минулому існувала розвинена система прадавніх озер.

На думку дослідників, п’ять з них містять мінерали, необхідні для виникнення життя.

Водний світ на Червоній планеті

Нове дослідження, опубліковане Європейським космічним агентством (ЄКА), підтверджує факт, що у минулому на Марсі були чималі запаси підземних вод.

“У минулому Марс був водним світом, але по мірі того, як клімат планети змінювався, ця вода відступила під поверхню та сформувала басейни та ґрунтові води,”

– розповів провідний автор дослідження Франческо Салезе з Утрехтського університету.

Попереднє моделювання показало, що Марс міг “всмоктати” поверхневі води в результаті хімічних реакцій з ґрунтом.

Марсіанський кратер Єзеро та добре збережена дельта пересохлої у далекому минулому ріки на Марсі. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL

У новому дослідження команді Селезе вдалося відстежити шляхи відходу води з марсіанської поверхні, використовуючи знімки з орбітального апарата Mars Express. Дослідники вивчили 24 глибоких кратери у північній півкулі Марса. Деякі з них опускалися на глибину понад 4 тисячі метрів нижче умовного “рівня моря”.

Геологічні структури у глибокому марсіанському басейні показали сліди впливу підземних вод мільярди років тому. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Геологічний аналіз показав, що підніжжя цих кратерів могло сформуватися лише за умови присутності води. Факти розкрили картину минулого Марса, коли на глибині від 4 до 5 тисяч метрів ці кратери містили глибокі басейни.

Що побачили дослідники?

Мова йде про чіткі структури каналів, які залишилися на стінках глибоких кратерів, а також темні вигнуті дельти, які сформувалися, коли вода відступала та піднімалася через динамічні течії.

Далі ще цікавіше: встановлений рівень води цілком узгоджується з розрахованою береговою лінією світового океану, який існував на Марсі у далекому минулому.

Художнє зображення поверхні Марса у минулому та сьогодні. NASA’s Goddard Space Flight Center

Підземні марсіанські озера існували близько 3,5 мільярда років тому, коли на поверхні Червоної планети простягався блакитний (ред. – припущення стосовно кольору) океан.

“Ми вважаємо, що цей океан міг бути з’єднаним з системою підземних озер, яка простягалася на всю планету,”

– пояснює співавтор дослідження Жан Габріеле Орі.

Важливі мінерали

Команда Салезе також помітила у кратерах сліди мінералів, які тісно пов’язані з розвитком життя на Землі: різноманітні глини, карбонати та силікати. Це ще не доказ існування життя у минулому Марса, однак дає підстави припускати, що заповнені водою кратери мали потрібні інгредієнти, щоби підтримувати життя.

Згадані водні басейни також були достатньо глибокими, аби досягти насичених водою зон марсіанської кори. Усі ці факти неабияк підігріли цікавість астробіологів, адже, якщо у підземних басейнах на Марсі колись процвітало життя, хай навіть примітивне, усі докази заховані глибоко у кратерах.

Нове дослідження підкріплює аргументи для запуску майбутньої спільної місії ЄКА та Роскосмосу під назвою ExoMars. Перша частина місії – орбітальний апарат ExoMars Trace Gas Orbiter – вже аналізує склад розрідженої марсіанської атмосфери на орбіті планети.

Випробувальна модель майбутнього марсохода ЄКА Розалінд Франклін, який має здійснити посадку на Марсі у 2021 році. Airbus

Наступного року ЄКА планує запуск власного марсохода, який нещодавно отримав назву Розалінд Франклін – на честь британської дослідниці, яка стояла за відкриттям структур ДНК.

Майбутня місія ExoMars передбачає посадку поверхневої дослідницької платформи, а також ровера на Марсі у 2021 році. Марсохід Розалінд Франклін проведе буріння марсіанської поверхні на глибину двох метрів, щоби проаналізувати зразки ґрунту та знайти життя у минулому та, сподіваємося, сьогоденні Марса.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.