Ми давно спостерігаємо за астероїдами та кометами Сонячної системи, проте в останні роки дослідники почали фіксувати об’єкти, які, за усіма своїми характеристиками, мають міжзоряне походження.
На додачу до неймовірного астероїда Оумуамуа, цей перелік поповнився першою міжзоряною кометою 2I/Borisov, яка потрапила в об’єктив кримського астронома Геннадія Борисова.
Борисов спостерігав невідому комету 30 серпня 2019 року та передав дані своїм колегам. Впродовж тижня професійні астрономи та дослідники-аматори з усього світу відстежували той самий об’єкт та розрахували його траєкторію, яка простягалася за межі Сонячної системи.
Другий міжзоряний об’єкт
Раніше усі відомі комети в астрономічних каталогах з’являлися або з крижаного кільця на околицях Сонячної системи, що отримало назву Пояс Койпера, або ж з ще більш віддаленої, гіпотетичної Хмари Оорта. Втім, комета 2I/Borisov та Оумуамуа мають геть іншу траєкторію та неймовірну швидкість, тож ми вперше маємо справу з космічними тілами, які лише ненадовго стають гостями у нашій зоряній системі.
2I/Borisov ще більше схвилював дослідників, і на це є вагомі причини: ми отримали унікальну можливість проаналізувати хімічний склад та характеристики газопилової хмари комети, що була народжена з матерії іншої зорі у далекому минулому.
“Хоча інша зоряна система може значно відрізнятися від нашої, факти, що вказують на подібність характеристик комети з будівельними блоками Сонячної системи, є дивовижними,”
– пояснила Амая Моро-Мартін, дослідниця з Інституту космічних досліджень з використанням космічних телескопів у Балтиморі.
Послідовність знімків комети 2I/Borisov з Космічного телескопа Габбл, яка охоплює період у 7 годин. 2I/Borisov – нині другий відомий міжзоряний об’єкт рухається з приголомшливою швидкістю 177 028 км на годину. Джерело: NASA, ESA and J. DePasquale (STScI)
Габбл зробив серію знімків комети 2I/Borisov 12 жовтня, коли вона рухалася на відстані 260 млн км від Землі. Наразі траєкторія руху нашого гостя простягається до Сонця: найближче до світила вона підійде 7 грудня. Втім, ця відстань буде вдвічі більшою за відстань між Сонцем та Землею.
“Вона рухається настільки швидко, здається, що її зовсім не хвилює сама присутність Сонця,”
– пояснює Девід Джуітт, керівник команди, що оперувала Габблом під час спостережень.
У NASA зазначають, що станом на середину 2020 року 2I/Borisov пролетить повз Юпітер на відстані 500 млн км та продовжить свою мандрівку за межі Сонячної системи. Пройдуть мільйони років, перш ніж вона зустріне іншу зоряну систему на своєму довгому шляху.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.