Техаські та чилійські вчені дослідили перше знайдене в Антарктиді скам’яніле яйце та дійшли висновку, що його вік складає приблизно 68 мільйонів років, а належати воно могло вимерлій морській ящірці, завдовжки близько семи метрів.

Щось нарешті став кимось

Історія походження незвичайної знахідки з крижаної Антарктиди, схожої на спущений м’яч, довгий час залишалася таємницею. Ще 2011 року її знайшли та помістили в природничий музей чилійські дослідники, але тривалий час було невідомо, з чим вони мають справу. Науковці навіть назвали експонат ім’ям Щось – за однойменним фільмом жахів, дія якого також розгортається в Антарктиді. Лише 2018 року дослідниця Джулія Кларк припустила, що це може бути зім’яте яйце доісторичної тварини, відкладене на теренах колись теплого континенту.

Коли дослідники на чолі з професором Лукасом Лежандром детально вивчили зразок, зокрема провели комп’ютерну томографію та рентген спектроскопію, то припущення Джулії підтвердилося. 30-сантиметровий скам’янілий предмет, вік якого оцінили в близько 68 мільйонів років, мав багатошарову структуру і виявився яйцем з колись м’якою поверхнею. Визначити, до якого конкретного виду воно належить вкрай важко, тому вчені дали йому власну офіційну назву Antarcticoolithus bradyi.

Діаграма показує структуру викопного яйця та його відносні розміри. Джерело: Legendre et al.

“Це яйце тварини розміром із великого динозавра, однак воно абсолютно точно йому не належало. Воно найбільше схоже на яйця ящірок та змій, але це має бути дійсно гігантський родич цих тварин”,

– каже головний автор наукової роботи Лукас Лежандр, доктор в Джексонській школі геології Університету Остіна.

Динозаври – єдині відомі тварини, що могли б відкладати яйця такого розміру, проте за будовою антарктична знахідка не відповідає їхнім параметрам. Яйця динозаврів такого розміру мали тверду шкаралупу, товстий призматичний шар та пористу структуру. Усі ці ознаки виявилися відсутніми у скам’янілості. Тож антарктичне яйце є найбільшим у світі знайденим м’яким яйцем та другим за розміром серед усіх відомих яєць.

Хто ж відклав таке величезне яйце?

Однозначним було те, що відкласти яйце такого розміру могла лише дуже велика тварина. Але наскільки велика? Щоб відповісти на це запитання, вчені зіставили розміри тіла до величини яєць у 259 сучасних видів плазунів надряду Лепідозаври, до якого входять змії та ящірки.

З’ясувалося, що прадавня рептилія мусила мати довжину тіла понад 6,6 метра, без урахування довжини хвоста. Такі розміри властиві морським плазунам, які були звичними для Антарктиди часів пізньої Крейди. Чи не найкраще під опис підходить прадавня ящірка мозазавр, що, як вважають, була живородною. Наявність тонкої еластичної оболонки яйця, як зазначають науковці у своїй роботі, сумісна з таким способом відтворення.

Інтерпретація художника щодо появи на світ мозазаврів: дитинча виходить із яйця безпосередньо після того, як його відклала самка. Джерело: John Maisano/The University of Texas at Austin Jackson School of Geosciences

Доводом на користь належності яйця до рептилій можуть бути й інші скам’янілості, знайдені в тому ж скельному утворенні. Поблизу його місця розташування дослідники знайшли скелети дитинчат та дорослих особин мозазаврів і плезіозаврів.

“Багато авторів припускають, що тут були своєрідні ясла на безпечному мілководді, де молодь могла спокійно зростати”,

– зазначає Лежандр.

Інша інтерпретація художника щодо появи на світ мозазаврів, в якій дитинча вилуплюється з відкладеного на дно яйця. Джерело: Francisco Hueichaleo.

Перше яйце з Антарктиди змусило палеонтологів переглянути свої уявлення щодо того, наскільки великих розмірів можуть сягати яйця з м’якою оболонкою. А ще, дослідження дає змогу припустити інший спосіб відтворення мозазаврів та може перевернути уявлення про їхню біологію – можливо, попри поширену думку про їхню живородність, ці плазуни все ж відкладали яйця.

Nature (2020), doi: 10.1038/s41586-020-2377-7.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.