Гарвардські дослідники спільно з колегами з Жіночої лікарні Брігама встановили, що вакцина від кору може запобігти розвитку імунної амнезії, яка може виникати після захворювання на кір.
Це стан, при якому в організмі значно знижується кількість антитіл до збудників різних хвороб, навіть якщо проти них було зроблено щеплення. Так знижується імунітет та підвищується ризик захворіти.
Вперед у минуле?
У довакцинальний період кір був настільки поширеною в усьому світі хворобою, що майже кожна дитина хворіла на неї ще до свого десятиліття. Але не кожна змогла вижити від її наслідків, як-от пневмонії чи енцефаліту – страшна хвороба щороку забирала життя близько 2,6 мільйона людей, більшість з яких – діти.
Завдяки вакцині, яку було винайдено у 60-х роках минулого століття Морісом Хіллеманом, це число вдалося суттєво знизити. Але навіть у наш час кором заражається понад 7 мільйонів людей щороку, з них більш ніж 100 000 випадків стають смертельними. І таких випадків стає більше. З 2018 року кількість зареєстрованих випадків кору зросла майже в три рази. Небезпечна хвороба, яку здавалося б приборкали, через рівень вакцинації, що стає дедалі нижчим, повертається спалахами по всьому світу. Така сама тенденція спостерігається і в Україні.
Моріс Хіллеман. дослідник, який створив понад 40 вакцин, Зокрема вакцини проти кору, паротиту, краснухи. Його винаходи і сьогодні допомагають рятувати мільйони життів щорічно. Джерело: Philadelphia Inquirer.
Недооцінений ворог
Існують дослідження, які дозволяють припустити, що кір є ще більш небезпечним захворюванням. Досліди вказують, що вірус кору робить імунну систему «забудькуватою» щодо хвороб, до яких уже виробила імунітет. А її пам’ять у вигляді антитіл до збудників погіршується.
“Уявіть, що ваш імунітет проти патогенів – це ніби носити з собою альбом із фотографіями злочинців, і хтось наробив у ньому купу дірок. Так набагато важче розпізнати злочинця, особливо якщо дірки пробиті над важливими ознаками для розпізнавання, як-от очі чи рот”,
– пояснив перший автор дослідження Майкл Міна з Гарвардської медичної школи та Жіночої лікарні Брігама.
Вірус кору знищує від 11 до 73 відсотків антитіл, що захищають організм від вірусів та бактерій, до яких людина раніше мала імунітет – від грипу та герпесвірусу до бактерій, що викликають пневмонію та шкірні інфекції.
Вірус кору в електронному мікроскопі. Джерело: Kallista Images—Getty Images
Кір може вражати 20-70% клітин пам’яті, які беруть участь у виробленні специфічних антитіл до збудників певних хвороб. Це, найперше, В-клітини, але можуть вражатися і Т-клітини та інші. Тобто кір, наче диверсант, послаблює охоронну систему, дозволяючи збудникам інших хвороб проникнути до вразливого організму та викликати хворобу, що може стати смертельною.
Реальні цифри зниження антитіл
Автори статті, опублікованої в Science, перевірили та підтвердили твердження експериментально. Вчені вивчали зразки крові від 77 невакцинованих дітей під час спалаху захворюваності 2013 року в Нідерландах. Їхню кров досліджували на наявність антитіл до приблизно 400 видів і штамів збудників до та після того, як вони перехворіли на кір, та порівнювали зі зразками контрольної групи. У неї ввійшли 115 неінфікованих.
Виявилося, що після перенесення хвороби у пацієнтів спостерігалося в середньому на 20% зниження різноманіття антитіл. Однак, це лише середнє число. Із усіх дітей у 12 (а це 16 % дітей) відмітили скорочення загального числа антитіл більш як на 40%. Конкретно до певного збудника число специфічних антитіл знизилося у середньому на 40%, а деякі пацієнти втрачали до 70% специфічних антитіл до хвороб. Водночас у контрольної групи кількість антитіл зберігалася на рівні приблизно 90% навіть через довгий проміжок часу.
Знову рятівні вакцини
Науковці кажуть, що хоча з часом імунна пам’ять і повертається, але цей процес може зайняти від кількох тижнів до кількох років та проходити неідеально, залишаючи пацієнта на довгий час вразливим. Вчені кажуть, що в цьому разі доцільним є переглянути можливість ревакцинації проти дитячих недуг, аби допомогти імунній системі відновитися.
Але істина, стара як світ і правдива, говорить, що запобігти хворобі набагато простіше та дешевше, ніж її лікувати. Особливо, коли вчені довели, що вакцинація від кору є безпечною – вона не викликає імунної амнезії, як сам кір. Отже, поширена у нас вакцина КПК захищає не лише від згаданих у її назві кору, паротиту та краснухи, а й допомагає зберегти імунітет та уникнути повторного зараження іншими небезпечними збудниками.
“Небезпека, що надходить від кору, є значно більшою, ніж ми уявляли раніше. Зараз ми розуміємо цей механізм тривалої загрози через стирання імунної пам’яті, демонструючи, що вакцина проти кору приносить ще більшу користь, ніж ми вважали”,
– каже головний автор статті Стівен Еледж із Гарвардської медичної школи та Жіночої лікарні Брігама.
Science (2019), doi: 10.1126/science.aay6485
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.