Серед пращурів грізних крокодилів були травоїдні представники, а за час їхньої еволюції щонайменше тричі утворювалися види рептилій із рослинним раціоном. До таких висновків дійшла група дослідників з Університету Юти, аналізуючи зуби вимерлих та сучасних представників крокодилових.

Один лише погляд на живу могутню рептилію – крокодила – у багатьох може викликати справжній жах та бажання чимдуж тікати, й надалі спостерігати за ними лише з екрана телевізора. Це не дивно: масивне тіло, довжиною до шести метрів; хвіст, що одним ударом може збити таку велику тварину, як буйвол; величезні щелепи з кількома десятками гострих зубів здатні кусати з силою 260 кг на см2… Ця тварина, схоже, справжня машина смерті, створена для вбивства.

У це важко повірити, але крокодили не завжди були такими. Нещодавно науковці встановили, що в пращурів небезпечних крокодилів був значно різноманітніший раціон. І зовсім не поодинокими були види, яких не цікавила тваринна їжа.

Вегетаріанці у родині крокодилових

На сміливе припущення про крокодилів-вегетаріанців учених наштовхнуло зауваження про складну форму зубів у деяких вимерлих видів крокодилів часів мезозою.

Вчені проаналізували 146 зубів із 16 різних таксонів вимерлих крокодилоподібних юрського та крейдового періодів мезозойської ери та порівняли їх із нинішніми крокодилами. Дослідження провели за допомогою сучасної методики, що спочатку призначалася для використання на живих гризунах та хижаках. А тепер науковці показали, що вона може використовуватися так само успішно і для рептилій. Метод має назву OPCR і являє собою 3D-сканування поверхні зуба з подальшим зображенням його топографії.

3D-зображення зубів крокодилоподібних, отримані за допомогою сканування. Справа наліво: два м’ясоїдні, всеїдний, два травоїдні. Джерело: Keegan Melstrom .

Він неодноразово показував хороші результати у виявленні зв’язку між дієтою тварини та особливостями будови її зубів. Вчені вважають, що як у ссавців, так і в рептилій простіші зуби вказують на м’ясоїдну дієту, а складніші – на рослинну або всеїдну.

Різноманітні раціони

У всіх живих представників крокодилів – алігаторів, кайманів, справжніх крокодилів та гавіалів, які схожі між собою та їхніми середовищами існування – подібні за своєю будовою прості конічні зуби.

“Хижаки мають прості зуби, тоді як травоїдні мають набагато складніші. Всеїдні, тварини, які їдять як рослинні, так і тваринні матеріали, знаходяться десь між ними”,

 – говорить автор статті Кіган Мелстром із Університету Юти,

“Деякі мої попередні дослідження показали, що ця картина проявляється і в сучасних рептилій, які мають зуби, таких як крокодили та ящірки. Тож ці результати дали нам і знання про зв’язок дієти та зубів як у ссавців, так у рептилій, попри різні форми зубів, а також можливість застосування знань до вимерлих рептилій”.

Серед вимерлих родичів крокодилів знайшлися такі, що мали сильно розрізнений зубний апарат. У деяких випадках у цьому плані вони мали подібність зі ссавцями. Це дає привід вважати, що давні крокодилоподібні мали набагато різноманітніші раціони харчування, ніж їхні сучасні нащадки – починаючи з хижацтва та комахоїдства й закінчуючи всеїдністю та травоїдністю.

Ймовірний зовнішній вигляд вимерлих крокодилоподібних. Зверху вниз: м’ясоїдний, всеїдний, два травоїдних. Джерело: Jorge Gonzalez .

Пов’язаним із типом харчування виявився і розмір тіла рептилій. Так, великі представники мали простіші зуби, ніж малі. Комахоїдні крокодилові виявилися з найменшими розмірами, зазвичай довжиною тіла до 1 м. Хоча найменшого крокодилоподібного у дослідженні, Edentosuchus, завдовжки всього 40 см відносять до вегетаріанців, травоїдні рептилії мали середні розміри тіла між комахоїдними та м’ясоїдними.

Таємниця крокодилів-вегетаріанців

Науковці з Юти також показали, що травоїдність була поширенішою в мезозої, ніж вважалося раніше. Травоїдні крокодилоподібні з’явилися ще на початку своєї еволюційної історії, невдовзі після тріасового масового вимирання. Цікаво, що згідно з результатами аналізу OPCR, такий тип харчування незалежно виникав щонайменше три рази, а ймовірно навіть шість разів у мезозойський пращурів крокодилів. Травоїдні та всеїдні форми існували поряд з звичними нам м’ясоїдними крокодилами аж до періоду крейдового масового вимирання, яке також знищило динозаврів.

“Наша робота демонструє, що вимерлі крокодилоподібні мали неймовірно різноманітне харчування. Деякі з них були схожі на зараз живих крокодилів і були в основному м’ясоїдними, інші були всеїдними, а треті, ймовірно, спеціалізувалися на рослинах”,

– говорить Мелстром,

“Ці травоїдні тварини жили на різних континентах у різний час, деякі разом із ссавців або родичів ссавців, інші ж ні. Це говорить про те, що вони успішно процвітали в широкому діапазоні середовищ.”

У наступних дослідженнях Мелстром із командою планують й надалі вивчати особливості еволюції харчування крокодилоподібних. А ще особливо цікавим є питання, чому під час масового вимирання м’ясоїдні представники вижили, а група рептилій із більшою варіабельністю у харчуванні зникла.

Current Biology (2019), doi: 10.1016/j.cub.2019.05.076

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.