Винайдення легших та більш ємнісних літій-повітряних акумуляторів мало б допомогти створити потужніші електромобілі з більшим запасом ходу. Але вони мали вади, які не дозволяли їх використовувати в електрокарах – швидка деградація та значне нагрівання при зарядці. Проте вчені з MIT, Аргонської національної лабораторії та Пекінського Університету, можливо, знайшли рішення.
Вони розробили літій-кисневий акумулятор, який є легким та накопичує більше заряду (за літій-іонні акумулятор), але позбавлений недоліків літій-повітряного.
Замість всмоктування кисню з повітря, для запуску хімічної реакції, як це відбувається в літій-повітряних акумуляторах, в новій розробці покладаються на наночастинки, які утримують разом літій та кисень, зберігаючи кисень всередині акумулятора під час зарядки. Це суттєво зменшує втрати енергії (перегрів) і запобігає різким змінам об’єму (деформація) акумулятора, які негативно впливали на строк експлуатації. Літій-киснева технологія також стійка до умов навколишнього середовища (літій-повітряні акумулятори не терплять діоксиду вуглецю чи, навіть, вологи) та захищена від перезаряду – відбувається просто перехід на іншу хімічну реакцію.
На даний момент технологія перебуває в статусі “доказ можливості”. Однак планується створити прототип протягом року. Технологія досить реалістична, оскільки не вимагає дорогих матеріалів, а літій-кисневі акумулятори можуть використовуватись замість звичайних літій-іонних акумуляторів без додаткових пристосувань чи спеціальних умов. Якщо все піде добре, то незабаром ми побачимо електромобілі з в двічі більшим запасом ходу при з тією ж масою.