Деякі з найстаріших та найвищих африканських дерев баобабів почали несподівано гинути. За останнє десятиліття частково або повністю загинули дерева, які жили ще за часів Стародавньої Греції.
Нове дослідження повідомляє про нетипову загибель серед дерев віком від 1100 до 2500 років. Дослідники припускають, що причиною цього явища можуть бути глобальні зміни клімату.
Втрачені велетні
“Ми повідомляємо, що дев’ять з 13 найстаріших індивідів загинули, принаймні, їхні найстаріші частини/стебла зруйнувалися та відмерли впродовж останніх 12 років,”
– стверджують автори публікації у журналі Nature Plants.
Серед дев’яти постраждалих дерев чотири – найбільші баобаби в Африці.
“Це, без сумніву, вражає та приголомшує – спостерігати впродовж нашого життя загибель такої кількості дерев з тисячолітнім віком,”
– зазначає співавтор дослідження Адріан Патрут з Клузького університету імені Бабеша-Бойяї, Румунія.
Поки остаточні причини цього явища залишаються невідомими, дослідники пов’язують загибель стародавніх велетнів, принаймні частково, зі значними змінами у кліматі планети, які також вплинули на Південну Африку.
Африканські баобаби. Джерело: Gloumouth1, CC BY-SA 3.0
Команда вчених з Румунії, Південної Африки та США підкреслює необхідність подальших досліджень з метою “підтвердити або спростувати це припущення”.
Дослідники проаналізували більшість відомих старих африканських баобабів у період з 2005 по 2017 роки. Загалом, у поле зору науковців потрапило понад 60 дерев з Зімбабве, Намібії, Південної Африки, Ботсвани та Замбії. Зібрані дані привели вчених до драматичних висновків: більшість найстаріших дерев загинула за період спостережень.
Баобаби є рекордсменами за розмірами та тривалістю життя серед квіткових дерев. Ареал розповсюдження цього роду охоплює переважно територію африканської савани, а також тропіки в інших континентах.
Факти про баобабів (Adansonia)
- Окремі представники баобабів доживають до 3000 років.
- Основа дерева слугує резервуаром для накопичення води.
- Дерева мають плоди, якими харчуються тварини та люди.
- Місцеві мешканці варять листя баобабів та вживають їх разом з іншими стравами.
- У різні часи баобаби використовували для зведення крамниць, тюрем, помешкань, сараїв та навіть навіси для автобусів.
- Один стародавній баобаб у Зімбабве виріс настільки великим, що всередині його стовбура змогло вміститися майже 40 людей.
- Один з найбільш відомих баобабів Чепмен у Ботсвані був оголошений національним пам’ятником. На його стовбурі збереглися закарбовані ініціали відомого дослідника Африки, шотландського місіонера Девіда Лівінгстона, який жив у 19 сторіччі.
- Стовбур баобаба утворюється не з одного стебла, а з кількох пагонів одночасно.
З самого початку науковці намагалися з’ясувати, як баобабам вдається досягати таких розмірів. З десяти дерев, на які вказують дослідники, чотири були зруйновані повністю.
Лиха участь не оминула й баобаб Чепмана, якому було близько 1400 років. Джерело: geographical.co.uk
Найстарішим баобабом, в якого відмерли усі стебла у 2010-2011 роках, було дерево Панке у Зімбабве. Вік Панке, за оцінками дослідників, становив близько 2500 років.
Найбільший – Голбум – ріс у Намібії. Цей баобаб сягав 30,2 м заввишки та мав 35,1 м у поясі.
Дослідники виключили, що у загибелі дерев винна епідемія. Крім найстаріших та найбільших баобабів, постраждало чимало інших дорослих дерев.
Nature Plants (2018), doi: 10.1038/s41477-018-0170-5
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.