Космічний апарат ЄКА, запущений до нашої домашньої зорі 10 лютого, надав перші результати. Деталізація знімків здивувала навіть дослідників, адже ми вперше побачили так звані “багаття”, які є мініатюрними версіями сонячних спалахів.

Solar Orbiter є спільним проєктом Європейського космічного агентства та NASA з дослідження Сонця. Апарат лише нещодавно завершив етап налаштування бортових інструментів та обладнання, проте вже встиг показати себе.

Він був запущений у космос 10 лютого 2020 року з шістьма інструментами віддаленого сканування світила (телескопами) та чотирма інструментами аналізу навколишнього середовища. Така конфігурація дозволить вченим отримати унікальні дані про утворення потоку заряджених частинок, які ми називаємо сонячним вітром.

Перші знімки поверхні Сонця від Solar Orbiter. Джерело: Solar Orbiter/EUI Team; PHI Team; Metis Team; SoloHI Team /ESA & NASA

У порівнянні з іншими космічними місіями, які також ставили за мету дослідження Сонця, Солар Орбітер наблизився до нашої зорі на рекордно малу відстань.

Неочікувані результати та “багаття” на Сонці

Під час першого перигелію – найближча точка до Сонця на еліптичній орбіті апарата – Солар Орбітер зафіксував на поверхні зорі структури, схожі на багаття. Для отримання зображення дослідники використали бортовий інструмент для знімків корони Сонця в екстремально ультрафіолетовому спектрі (Extreme Ultraviolet Imager або EUI).

“Багаття є малими родичами сонячних спалахів, які ми можемо спостерігати з Землі,”

– пояснює Девід Бергманс з Королівської обсерваторії Бельгії, провідний дослідник інструменту EUI –

“На перший погляд Сонце може видаватися спокійним, але якщо ми поглянемо на деталі, то побачимо подібні мініатюрні спалахи всюди.”

Перші знімки поверхні Сонця, отримані апаратом Solar Orbiter від 30 травня 2020 року. На знімках видно унікальні плазмові утворення, які отримали назву “багаття”. Джерело: Solar Orbiter/EUI Team/ESA & NASA; CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL

На момент отримання зображення апарат знаходився на відстані 77 мільйонів кілометрів від Сонця, приблизно на половині шляху від Землі до Сонця.

Деякі дослідники вказали на те, що щойно відкриті мініатюрні спалахи можуть пояснити аномальний розігрів плазми у короні, яка є гарячішою за поверхню.

“Самі по собі багаття є незначними, однак, якщо просумувати їхній ефект на Сонце, їхній внесок у розігрів корони може бути вирішальним”,

– зазначає Фредерік Ушер з Інституту космічної астрофізики Франції, колега Бергманса.

Сонячна корона простягається над поверхнею Сонця на мільйони кілометрів в глиб космосу. Її температура сягає понад мільйона градусів Цельсія, що на порядки перевищує температуру поверхні Сонця (близько 5500 °C).

Дослідники займаються проблемою екстремального розігріву корони впродовж десятків років, втім вичерпного пояснення цього явища досі немає. Відповідь на цю загадку насправді є “святим Граалем” фізики Сонця.

Магнетограми

Інший бортовий інструмент Солар Орбітера зі складною назвою – Полариметричний геліосейсмічний візуалізатор (PHI) – дозволяє фіксувати магнітні лінії на поверхні зорі з високою роздільною здатністю. Його головною метою є моніторинг ділянок з найвищою напруженістю магнітного поля, які можуть народити сонячні спалахи та викиди плазми.

Коли заряджені частинки плазми з сонячних спалахів опиняються у космосі, вони посилюють загальний потік сонячного вітру. Останній взаємодією з магнітним полем Землі. Подібні спалахи здатні викликати магнітні бурі, які впливають на електричні мережі та системи зв’язку.

Сонце та його магнітні властивості. Джерело: Solar Orbiter/PHI Team/ESA & NASA

“Саме зараз ми знаходимося у частині 11-річного циклу, коли Сонце залишається тихим,”

– каже Самі Соланкі, керівник Інституту досліджень Сонячної системи ім. Макса Планка, –

“Але оскільки Солар Орбітер перебуває під іншим кутом відносно Сонця, ніж Земля, ми можемо бачити один активний регіон, який був невидимий з Землі” .

Перші дані з космічного апарата Solar Orbiter вже розкрили деякі таємниці Сонця. У наступні два роки космічний апарат поступово наблизиться до Сонця. Зрештою, він має опинитися на відстані 42 млн км від зорі, надавши нам унікальну інформацію про процеси, які відбуваються на головному тілі Сонячної системи.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.