Дослідники з Единбурзького університету вважають, що багате на залізо каміння з берегів прадавніх марсіанських озер може містити потрібні нам відповіді про життя на Марсі.

Якщо ви досі вважали, що ми досить добре обстежили Червону планету, або остаточно закрити питання про життя на Марсі, це було поспішним висновком.

Нове дослідження вказує на чітке місце, де саме на Марсі могли зберегтися сліди крихітних примітивних істот, відомих нам на Землі під назвою “мікроби”. Але жоден марсохід чи посадковий модуль ще не аналізував їх.

Прадавнє каміння

Міжнародна команда дослідників на чолі з доктором Шоном МакМагоном встановила, що найкращими кандидатами у якості об’єктів для пошуку слідів життя є осадові породи, що складаються зі скам’янілої глини та бруду. Саме такі зразки містять значну кількість заліза та мінералу кремнезему, які допомагають консервувати рештки.

Марсіанський кратер Єзеро та добре збережена дельта пересохлої у далекому минулому ріки на Марсі. У минулому Марса Єзеро був наповненим водою. Джерело: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL.

Ці породи сформувалися впродовж Нойської та Гесперійської геологічних ер, які панували на Марсі між трьома та чотирма мільярдами років тому. Згідно з моделями дослідників, у цей період поверхня Марса була багата на воду та цілком могла підтримувати життя.

4 мільярди років тому на Марсі, ймовірно, існували океани та озера.

Оскільки на Марсі практично відсутня активність тектонічних плит, цим камінцями не загрожувало руйнування всередині марсіанської кори. На Землі рух тектонічних плит впродовж геологічної історії планети постійно призводив до руйнування порід, тому геологам доводиться дуже ретельно шукати геологічні капсули часу, які зберегли сліди минулого, по всіх куточках планети.

“На Марсі можна знайти чимало цікавих каменів та мінеральних покладів, які ми хотіли б дослідити на наявність скам’янілостей,”

– стверджує доктор МакМагон, учасник дослідницької програми ЄК ім. Марії Складовської-Кюрі –

“проте, оскільки ми не маємо можливості надіслати до всіх них марсоходи, ми спробували пріорітезувати найбільш перспективні поклади, виходячи з найкращої доступної інформації.”

Дослідники переглянули дослідження скам’янілих решток бактерій на Землі та порівняли їх з результатами лабораторних експериментів, які відтворювали умови на Марсі для пошуку перспективних місць, де можуть залишатись сліди прадавнього життя.

Їхнім дослідженням можуть скористатись у NASA. Американське аерокосмічне агентство планує надіслати на Червону планету черговий марсохід у 2020 році. Апарат Mars 2020 має повністю зосередитися на пошуку слідів марсіанського життя, збиратиме зразки каміння та передасть їх на Землю з наступними місіями.

Крім того, місії зі схожими завданнями планує Європейське космічне агентство (ЄКА).

Якщо ми хочемо знайти сліди марсіанського життя, нам варто обережно використовувати кожний шанс. Нове дослідження з Единбурга може значно допомогти в обох місіях.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.