Астрономи з’ясували, що наша найближча сусідка, галактика Андромеда, за розмірами наближається до Чумацького шляху. Раніше вважалося, що Андромеда переважає Чумацький Шлях у два-три рази, та зрештою поглине нашу рідну космічну гавань.

Вчені з Міжнародного центру радіоастрономічних досліджень (ICRAR) порівняли можливості двох галактик та оцінили їхні шанси на перемогу у двобої далекого майбутнього.

Чумацький Шлях (зверху) та Андромеда – порівняння розмірів. Джерело: ICRAR

Розрахунки показали, що маса Андромеди становить близько 800 мільярдів мас Сонця. Такі показники цілком можна порівняти з масою нашої власної галактики.

Цікаве космічне рандеву

За словами доктора Праджавала Кафле з Університету Західної Австралії, у дослідженні використали нову техніку вимірювання космічної швидкості, необхідної для “втечі” з галактики.

“Коли у космос запускають ракету, її штовхають зі швидкістю 11 км/с, щоби подолати гравітаційне тяжіння Землі,”

– пояснює Кафле –

“Наша рідна галактика, Чумацький Шлях, у понад трильйон разів важча за нашу крихітну планету Земля, тож, щоби подолати її гравітаційне тяжіння, нам необхідно летіти зі швидкістю 550 км/с. Ми вдалися до цього методу, щоби прив’язатися до маси Андромеди.”

Кафле стверджує, що попередні оцінки дослідників щодо кількості темної матерії у галактиці Андромеда були перебільшені.

“Досліджуючи орбіти швидкісних зір, ми з’ясували, що ця галактика містить значно менше темної матерії, ніж вважалося раніше, і лише її третина була підтверджена попередніми спостереженнями,”

– зазначив Кафле.

Чумацький Шлях та Андромеда є двома гігантськими спіральними галактиками у нашому локальному Всесвіті. Для подолання відстані між ними світлу необхідно лише два мільйони років, що є незначним відрізком у космічних масштабах.

Гарна новина полягає у тому, що астрономи більше не розглядають Андромеду як нашу більшу сестру. Це також означає, що астрономам буде необхідно провести нові симуляції майбутнього зіткнення двох галактик, щоби визначити його наслідки.

Симуляція зіткнення Андромеди та Чумацького шляху. Джерело: ICRAR

У 2014 році доктор Кафле вже використав подібну методику для встановлення маси Чумацького шляху. І на його думку, нове відкриття матиме значний вплив на наше розуміння найближчих галактичних сусідів.

“Це повністю змінює наше розуміння локальної групи (галактик – ред.),”

– підсумував дослідник.

Останні 50 років астрономи вважали Андромеду найбільшою галактикою у нашій частині космосу. Однак нові розрахунки ставлять усе догори дриґом. Астрономи у передчутті нових “гравітаційних перегонів”, під час яких вони зможуть провести розрахунки й для інших об’єктів.

Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2018), doi: 10.1093/mnras/sty082

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.