Запуск космічної ракети Falcon Heavy минулого тижня став головною подією у фокусі світових медіа, однак поза увагою залишився невідомий вантаж, який також потрапив у космос разом з електричним спорткаром Ілона Маска.
Вічні бібліотеки
Вишневий електричний родстер Tesla мав надзвичайний та дивний багаж – невеличкий кейс з предметом, створеним для зберігання інформації впродовж тисяч чи навіть мільярдів років у недружніх умовах відкритого космосу та поверхонь віддалених планет.
Крихітні кварцеві кристалічні пристрої під назвою “Arch” (“Арк” – ковчег) були розроблені для запису та довготривалого зберігання бібліотек зі знаннями людства. І за словами представників місії, перший такий кристал з записом трилогії Айзека Азімова “Фундація” був доставлений на геліоцентричну орбіту на борту Falcon Heavy.
Перша Аrch-бібліотека – з трилогією Айзека Азімова “Фундація”- Arch 00001:000001. Джерело: Arch Mission Foundation
Те, що ми нічого не знали про прихований вантаж у електрокарі Tesla до запуску ракети, можна пояснити умовами секретності, які прийняв підприємець Нова Співак, засновник та керівник Arch Mission Foundation.
“Ми погодилися на секретність”,
– розповів виданню Mashable Співак.
Лише після запуску Співак отримав від SpaceX “зелене світло”, аби розповісти про участь у космічній місії, яку він назвав “найбільш епічним та геніальним перформансом в історії”.
Arch Mission Foundation є неприбутковою організацією зі штаб-квартирою у Каліфорнії, США. Як зазначає Співак, мета їхньої місії:
“… збереження та поширення знань людства через час та простір для користі майбутніх поколінь.”
П’ять перших Arch-бібліотек на основі кварцевих кристалів. Джерело: Arch Mission Foundation
Якщо подивитися на Arch-бібліотеки, вони більше нагадують мініатюрну версію DVD-дисків. Однак їхній потенціал до накопичення інформації значно перевищу усе, що ви можете знайти у себе вдома.
Завдяки технології, яку розробив фізик Петер Казанський з Університету Саутгемптона, подібні кристали теоретично здатні зберігати до 360 терабайтів даних. Це стало можливим завдяки технології 5D лазерного нанесення у наноструктурах кристалу кварцу.
Проте найбільше вражає не їхня місткість, а здатність зберігати цю інформацію у часі – у дійсно космічних масштабах. Якщо вірити представникам організації, перші зразки Arch 1.1 та Arch 1.2 є найбільш довговічними артефактами за всю історію, які теоретично можуть залишатись стабільними протягом 14 мільярдів років.
Question: The first Arch qualifies as a library. But is it (a) the 1st library in space, not on a planet, (b) the longest-lasting library in space, not on a planet, (c) library farthest from Earth, (d) all of the above, (e) none of the above, #archmission
— Arch Mission Foundation (@archmission) 9 лютого 2018 р.
Наразі, диск Arch 1.2 подорожує на борту електрокара Tesla зі швидкістю близько 13 тис. км на год. На нетривіальній платівці записана уся трилогія Айзека Азімова “Фундація”. Легендарний науково-популярний твір також присвячений збереженню культури та надбань людства у неосяжному Всесвіті.
Перші три Arch-бібліотеки. Джерело: Arch Mission Foundation
Тестовий політ Falcon Heavy практично ідеально підійшов для цілей розробників Arch-бібліотек, які назвали цю місію “Сонячна Бібліотека”.
“Сонячна Бібліотека буде обертатися довкола Сонця впродовж мільярдів років,”
– пояснює Співак –
“Думайте про це, як про кільце знань довкола Сонця. Це лише перший крок епічного людського проекту для відбору, кодування та розповсюдження наших даних по всій Сонячній системі та за її межами.”
Тестовий запуск Falcon Heavy 6 лютого. Джерело: SpaceX
У Arch Mission Foundation не планують зупинятись на досягнутому. Flacon Heavy став щасливим квитком для закарбованої у кристалі трилогії Азімова завдяки простому твіту Співака до Ілона Маска.
Asimov’s Foundation books should def be part of the mission. They’re amazing.
— Elon Musk (@elonmusk) 2 грудня 2017 р.
Однак організація планує надіслати Arch-бібліотеки на Місяць (2020 рік) та Марс (2030 рік). Там сподіваються, що останній диск допоможе колоністам та дозволить їм посіяти фундамент для місцевого інтернету.
“Врешті, з’єднуючи Arch-бібліотеки та Arch-накопичувачі, що їх містять, через децентралізовану мережу запису та зчитування, яка простягатиметься на всю Сонячну систему, ми можемо почати створювати та поширювати децентралізовану колективну бібліотеку усього, що знає людство, на кожній планеті Сонячної системи, і навіть за її межами, як ми будемо розширюватись.”
– підсумував космічна плани Співак.
Arch 1.2 (Сонячна Бібліотека) має потрапити на постійну геліоцентричну орбіту та залишитись там на мільярди років.
Якщо вам важко у все це повірити, просто згадайте власні очікування від історичного запуску Falcon Heavy. Чи могли ви подумати, що червоний електрокар Tesla полетить Сонячною системою на швидкості 12900 км/год?
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.