Нові супутникові дані та геологічні дослідження показали, що 8-й континент об’єднує Нову Зеландію та Нову Каледонію.

Минулого тижня ми писали про відкриття нового мікроконтиненту у підніжжя острова Маврикій, що в Індійському океані. На цей раз геологи встановили новий континент, який за розмірами не поступається Індійському субконтиненту. Через свій розмір так звана “Зеландія” (Zealandia) може викликати нові економічні та геополітичні наслідки, а шкільні підручники потребуватимуть оновлення.

Спрощена мапа тектонічних плит та континентів, включно з Зеландією. Джерело: GSA Today (2017). DOI: 10.1130/GSATG321A.1

Зазвичай ми рахуємо Європу та Азію як один суперконтинент – Євразію, тож разом з Африкою, Австралією, Антарктикою, Південною та Північною Америкою, нам були відомі 7 великих континентів. Однак, як виявилось, ціле століття у південно-західній частині Тихого океану від людських очей ховався восьмий геологічний континент.

Результати геологічних досліджень були нещодавно опубліковані у журналі Геологічного товариства Америки GSA Today.

Зеландія — 8-й континент

За словами дослідників, це відкриття не стало несподіванкою. Ще 10 років тому у них не було достатньо даних, аби ствердно відповісти на питання існування восьмого великого континенту та написати цю статтю.

Межі Зеландії на фізичній мапі. Джерело: GSA Today (2017). DOI: 10,1130 / GSATG321A.1

Зібравши супутникові знімки та геологічні дані за декілька років, науковці дійшли до висновку, що Зеландія відповідає всім критеріям, які застосовуються до інших семи континентів: підйом суші, вирізнена геологія, чітко визначена площа поверхні, а також потовщення кори у цьому регіоні.

Площа Зеландії складає майже 5 мільйонів квадратних кілометрів та на 94% затоплена водами Пацифіка (Тихого океану). Група островів Нової Зеландії на півдні та острови Нової Каледонії складають всю наявну сушу Зеландії.

Згідно з конвенціями ООН, економічна зона країни визначається її континентальним шельфом. Для Нової Зеландії це означає розширення своєї виключної економічної зони та можливі багатомільярдні прибутки, адже поруч можуть знаходитись значні поклади природних ресурсів.