Космічний апарат NASA “Кассіні” прямує до атмосфери Сатурна без наміру повернутися – о 14:55 за Києвом Кассіні завершить свою історичну місію, тривалістю 20 років.
Зараз Кассіні летить курсом на щільну атмосферу Сатурна, де він зрештою і спочине, залишивши науковцям останню телеметрію та повне радіомовчання.
Шлях Кассіні до верхніх шарів атмосфери Сатурна. Вузли відмічають інтервали у 10 секунд. Джерело: NASA/JPL-Caltech
Автоматичний космічний апарат Кассіні – Гюйгенс був запущений у космос 15 жовтня 1997 року спільними зусиллями NASA, ЄКА та Італійського космічного агентства. Його місія полягала у дослідження супутників Сатурна, самої планети-гіганта та її кілець.
Через майже 20 років у міжпланетному просторі Кассіні завершує свою місію. Керівники проекту вирішили знищити зонд у верхніх шарах щільної атмосфери Сатурна, щоби захистити від імовірного забруднення інші супутники, на яких може існувати позаземне життя.
Великий Фінал Кассіні. Джерело: NASA/JPL
Підкорювач Сатурна
Кассіні став першим апаратом, який дістався орбіти Сатурна. Він показав газовий гігант у досі небаченому світлі, надіслав детальні фото його супутників та пірнув у сатурніанську систему кілець.
Можливо, найбільш неймовірним виявилось відкриття Кассіні та його компаньйоном Гюйгенсом позаземних океанів на супутниках Сатурна – Енцеладі та Титані.
Останнє необроблене фото Титана, зроблене Кассіні 11 вересня 2017 року. “Останній поцілунок”. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute
Попри драматичний час, Кассіні отримав останнє завдання – зробити серію фото, зібрати масив даних з атмосфери Сатурна та передати її на Землю.
Космічний апарат має вийти з-під контролю та зруйнуватися в атмосфері Сатурна на швидкості 76 000 км на годину. Команда проекту на Землі також зарезервувала один з наземних телескопів, щоби спостерігати останній спалах Кассіні, проте шанси побачити це на відстані мільярдів кілометрів залишаються низькими.
У NASA очікують отримати підтвердження загибелі апарата ближче до 15:00 за Києвом. Перш ніж сигнал дістанеться Землі, йому знадобиться 83 хвилини, щоби подолати відстань між планетами.
З часом енергетичні ресурси апарата вичерпалися, і науковці спрямували Кассіні до недоторканої зони – у проміжок між планетою та її кільцями.
За словами керівника програми Ерла Майзе, команда місії буде тримати руку на пульсі та слідкувати, як “вірний мандрівник Землі востаннє скаже “до побачення”. Науковці вже підняли свої келихи для прощального салюту.
Очима легендарного Кассіні
Фото Кассіні від 21 травня 2015 року показує транзит супутника Сатурна – Діона. (NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute via AP)
Загалом, Кассіні зробив понад 453 тис. фотографій та подолав 7.9 мільярда кілометрів. Космічна місія Кассіні-Гюйгенс стала результатом співпраці 27 країн з загальним бюджетом 3,9 мільярда доларів.
Це історичне фото Кассіні зробив 19 липня 2013 року. На ньому одночасно видно кільця Сатурна у світлі Сонця та Землю, блакитну точку у правій нижній частині. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute via AP
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.