Спеціалісти Європейської південної обсерваторії повідомляють про отримання зображення першої багатопланетної системи у зірки, схожої на Сонце. Оскільки мова іде про дві планети-гіганта, знайдених у дуже молодої зірки, це дослідження може мати великий вплив на уявлення про ранню еволюцію планетних систем.
22 липня 2020 року Європейська південна обсерваторія опублікувала пресреліз, у якому повідомила, що колективу астрономів на чолі з Александром Боном вдалося отримати перше зображення багатопланетної системи біля зорі, схожої на Сонце.
Знімок нової системи. Навколо зорі TYC 8998-760-1 обертається дві велетенські екзопланети. Джерело: ESO
Раніше дослідникам вдавалось отримати зображення екзопланет лише біля менш яскравих світил.
Чому побачити екзопланету не так легко?
Справа це достатньо непроста, адже чим яскравіша зоря, тим складніше «виокремити» її власне випромінювання та побачити планети, що зазвичай ховаються за її променями. Саме тому більшість прямих знімків екзопланет були отримані для білих та червоних карликів. Водночас, непрямими методами спостереження планети у сонцеподібних зірок були відкриті неодноразово. Тож, було зрозуміло, що рано чи пізно екзопланети у сонцеподібної зірки будуть «сфотографовані».
Два гіганти у молодій системі
Аж ось цей час настав. Мова йде про зорю TYC 8998-760-1, яка знаходиться на відстані більш як 300 світлових років від нас у сузір’ї Мухи. Вік цієї системи сягає всього 17 мільйонів років, тобто вона лише щойно завершила своє формування. Нині у системі відкрито дві дуже масивних планети гіганта, які знаходяться на великій відстані від зірки. Ближча з них має масу у 14 разів більшу за Юпітер і знаходиться на відстані 160 астрономічних одиниць від зірки. Це об’єкт, який за своїми параметрами наближається до коричневого карлика. При цьому він у чотири рази віддаленіший від своєї зорі, ніж Нептун від Сонця.
Друга планета також відрізняється великою масою. Вона розташована у 320 астрономічних одиницях від свого сонця, тобто у вісім разів віддаленіша, ніж Нептун та у 32 – ніж Сатурн. Зображення планетної системи вдалося отримати завдяки інструменту SPHERE, встановленому на Дуже великому телескопі Європейської південної обсерваторії. Цей інструмент, який поєднує у собі можливості коронографа та спостереження у поляризованому світлі, дозволяє достатньо ефективно «відсікати» світло зірок.
Інструмент SPHERE
Загадка утворення
Подальші дослідження цієї системи дозволять встановити, чи утворилися ці планети на тих місцях, де ми їх бачимо, чи вони все ж встигли мігрувати. Обидві відповіді будуть дуже цікавими, адже відстань планет від зірки надзвичайно велика. У першому випадку це означатиме, що газові гіганти можуть утворюватися досить далеко на краях протопланетного диска. Друга означає наявність надзвичайно динамічних процесів у системі, які здатні викинути об’єкт масою у 14 разів більше за Юпітер на її околиці.
Також важливим є те, що Європейська південна обсерваторія впевнена, що знайдені планети – це не межа для їхніх інструментів і в майбутньому можливими спостереження менш масивних планет на ще ближчих орбітах. Можливо навіть, що й у самій системі TYC 8998-760-1 виявляться подібні тіла.
The Astrophysical Journal Letters (2020), doi: 10.3847/2041-8213/aba27e.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.