Генетики виявили патогенний організм, який міг викликати масову епідемію в імперії ацтеків. Скоріш за все, винуватицею масових смертей були бактерії сальмонели.

Коли європейці прибули до Нового Світу, вони принесли з собою мікроскопічні смертельні організми. Віспа, кір, грип та інші хвороби спричинили масові смерті серед корінних народів.

Спустошлива епідемія

У 1519 році, коли війська на чолі з іспанським конкістадором Ернандо Кортесом прибули до Мексики, корінне населення становило приблизно 25 мільйонів. Через століття, після перемоги іспінців та серії епідемій, місцевих жителів лишилося менше 1 мільйона.

1545 року імперію ацтеків сколихнула “велика морська хвороба” або коколіцтлі. Жертви страждали на висип і лихоманку; кровотечі виникали з їхніх очей, носів та ротових отворів. За різними оцінками вчених, тоді загинули від 7 до 18 мільйонів чоловік.

Іспанське вторгнення в імперію ацтеків супроводжувалося епідеміями невідомого походження. Джерело: Bettmann/Getty

“У маленьких поселеннях і великих містах викопували великі рови, і з ранку до заходу сонця жителі нічого не робили, окрім як носили трупи та кидали їх у канави”,

– зазначають історичні джерела священників-францисканців.

Але вчені до цього часу не впевнені, що ж стало причиною цієї трагедії.

Голка в копиці сіна

Нещодавно науковці дослідили рештки 10 жертв, похованих в спільній могилі, в одному з постраждалих міст. Вони розшифрували зразки ДНК з порожнин їхніх зубів. Коли науковці  досліджують стародавні кістки, то доводиться відділяти генетичний матеріал бактерій та вірусів від ДНК власника. Процедура складна та схожа на пошук голки в копиці сіна.

Але нова методика дозволила команді дослідників на чолі з Вагене збільшити цю голку. Тепер бактеріальна та вірусна ДНК стали зірками шоу. І всі ниточки привели до смертельної бактерії Salmonella enterica, яка викликає паратиф С.

Клітини Salmonella enterica. Джерело: Rocky Mountain Laboratories

Чи були у бактерії спільники?

Вчені спробували з’ясувати чи впливали інші фактори, окрім іспанської колонізації, на розпалення вогнища епідемії. Більшість екологічних факторів довелося відкинути. Збудник захворювання паразитує лише на людях. Випадків його вільного існування у ґрунті не зафіксовано. Ретельний пошук у зразках ґрунту не дав позитивних результатів.

У обстежених зразках зубів ацтеків не було виявлено слідів діяльності інших хвороботворних бактерій. Але автори дослідження не відкидають того, що їм просто не вдалося їх зафіксувати. Дослідники також не вважають доведеним факт того, що збудник мав саме європейське походження.

Схоже, що в історії з падінням імперії ацтеків ще багато нерозкритих таємниць. Але новий підхід до дослідження бактеріальних збудників обіцяє стати інструментом для вивчення не тільки великих цивілізацій, а й світу мікробів, з якими вони співіснували.

Nature Ecology & Evolution (2018), doi: 10.1038/s41559-017-0446-6

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.