Під товщею льодовиків Антарктики може існувати цілий світ тварин та рослин, включно з невідомими науці видами, повідомляють австралійські дослідники.

Печери, утворені парою від вулкана, наповнюються теплим повітрям, тому всередині може бути цілком комфортно ходити у футболці.

Невідомий геном

За словами дослідників з Австралійського національного університету, температура у цих підземних печерах може досягати 25° C, створюючи глибоко під товщею антарктичної криги умови для процвітання цілих екосистем.

Льодяна печера Еребуса, острів Росса, Антарктика. Джерело: Peter Rejcek, National Science Foundation

Група під керівництвом професора Керідвен Фрейзер проводила наукове дослідження ДНК мохів, водоростей та дрібних тварин у ґрунті в системі печер довкола Еребуса, – найбільшого активного вулкана Антарктики. Більшість знайдених зразків відповідали безхребетним та водоростям, які дослідники фіксували у інших регіонах Антарктики, проте деякі послідовності ДНК їм ідентифікувати не вдалось.

“Результати цього дослідження відкривають нам винятковий погляд на те, що може жити під товщею льоду в Антарктиці – там, навіть, можуть бути нові види тварин та рослин,”

– розповіла професор –

“На наступному кроці ми маємо піти та гарно роздивитися, та визначити, чи зможемо ми знайти спільноти, що живуть під льодом Антарктики.”

На думку вченої, попри наднизькі температури, тепло від вулкана здатне зробити ці печери гостинними та досить теплими, щоби “носити футболку”. Вони також можуть отримувати достатньо світла, якщо шар криги над ними залишається досить тонким.

Життя біля вулканів Антарктики

Співавтор дослідження Чарльз Лі з Університету Вайкато, Нова Зеландія, стверджує, що в Антарктиці багато інших вулканів, тому підземні печерні системи під товщею льоду можуть бути поширеними на крижаному континенті.

“Ми поки що не знаємо, скільки таких печерних систем існує довкола антарктичних вулканів, або наскільки взаємопов’язаними можуть бути ці підльодові середовища,”

– розповів Лі –

“Насправді, їх важко ідентифікувати, потрапити туди та дослідити.”

Згідно з опублікованим дослідженням, в Антарктиці є понад 15 вулканів, які активні або нещодавно демонстрували активність. Водночас, вчені продовжують знаходити нові вулкани. Дослідники сподіваються продовжити, щоби встановити, що саме приховують теплі антарктичні печери.

Polar Biology (2017), doi: 10.1007/s00300-017-2198-9

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.