Морські біологи проаналізували 159 коралових рифів у Азійсько-Тихоокеанському регіоні та зафіксували мільярди пластикових предметів, заплутаних у коралах. Виявилось, що пластикові відходи у 20 разів збільшують вірогідність руйнівних захворювань коралів, та, загалом, спричиняють масштабну деградацію цілих екосистем.

Коралові рифи забезпечують виживання молодняку риб та захищають береги від руйнувань. Пластмасові відходи роблять коралові поліпи дуже вразливими до кількох потенційно смертельних захворювань. Саме тому на часі термінові заходи зі зменшення кількості сміття.

Джолі Лемб в Корнельському університеті в Ітаці, Нью-Йорк, та її колеги оглянули 159 рифів в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні за ознаками наявності хвороб та забруднення пластиковим сміттям.

Коралові рифи, уражені “білим синдромом”. Джерело: USGS

Вчені виявили драматичну кореляцію: вірогідність захворювання коралів на рифі, вільному від пластику, становила лише 4%, але ця позначка сягала цілих 89%, коли коралові оселища забруднені були відходами.

Небезпечний пластик

Уламки пластику стають першими вогнищами з розвитку бактерій, що викликають “білий синдром” – хворобу, яка знищує живі тканини коралів.

Science (2018)

Коли пластикові відходи осідають на коралові рифи, одразу зменшуюється рівень освітленості та доступ кисню. Це ідеальні умови для розвитку іншого смертельного захворювання – “чорної бічної смуги”. Його викликає група бактерій, які можуть збільшувати ширину смуги ураження до 1 см на день.

“Чорна бічна смуга” – смертельне для коралів бактеріальне захворювання. Великий бар’єрний риф. Джерело: Y. Sato

Врятувати корали

Як стверджують автори, пластик впливає особливо руйнівним чином на розгалужені та структурно складні види коралів, які забезпечують життєво важливі місця відтворення риби в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

У світі щонайменше 275 мільйонів людей прямо залежать від наявності рифів. Адже саме корали забезпечують їх їжею, захистом від руйнівного впливу хвиль на узбережжя та доходами від туризму. Саме тому, збереження коралових поліпів є пріоритетним для людства. Але за оцінкою дослідників, до 2025 року кількість пластиків відходів на коралових рифах зросте ще на 40%.

Science (2018), doi: 10.1126/science.aar3320

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.