Велика група вчених із різних країн провела генетичне дослідження решток людей, що жили у Південно-Східній Азії у доісторичну добу. Дослідження показало, що сучасні мешканці цього регіону є нащадками принаймні чотирьох різних популяцій.

Звідки взялося різноманіття народів Південно-Східної Азії?

Іноді буває так, що вчені ставлять нібито простий та зрозумілий експеримент, щоб розібратися у тому, яка з наявних теорій вірна, а яка – ні, але результати говорять про те, що пояснення є значно заплутанішим, ніж вважалося раніше.

В антропології та генетиці таке трапляється регулярно. Зокрема, нещодавно були опубліковані результати генетичних досліджень людей, що населяли Південно-Східну Азію в період між 8000 та 1000 р. до нашої ери. Метою цього дослідження було розв’язання давньої суперечки про походження населення цього регіону.

Річ у тім, що досі існували дві окремі теорії щодо походження населення сучасних В’єтнаму, Таїланду та Малайзії. Перша з них стверджувала, що ці народи є прямими нащадками людей мезолітичної культури Хаобінь, які з’явилися у цьому регіоні ще 44 тисячі років тому.

Череп людини культури Хаобінь. Джерело: Fabio Lahr

Друга, “дворівнева” теорія, полягала у тому, що кілька тисячоліть тому люди культури Хаобінь були майже повністю витіснені ранніми землеробами, що прийшли на південь з території сучасного Центрального Китаю.

Глобальне дослідження геному

Для перевірки цих теорій вчені дослідили геном 26 особин, що жили у Південно-Східній Азії  у різні часи.  Найдавнішими були рештки власне представників культури Хаобінь, які датуються 8000 роком до нашої ери. Крім того, тут були зразки, які відносяться до культури ранніх східноазійських землеробів із Китаю, зразки решток людей з Південно-Східної Азії, які датуються 4000 роком до нашої ери, а також людей, що жили в цьому регіоні та на островах Індонезії трохи більше трьох тисяч років тому. Також у цю вибірку потрапили рештки людей з японської культури Дзьомон, оскільки видається вірогідним, що прадавнє населення Японських островів також походило з Південно-Східної Азії.

Результат виявився несподіваним для всіх. Виявляється, що картина розселення людей у Південно-Східній Азії значно складніша, ніж це видавалося досі. І сучасне населення цього регіону походить не від однієї чи двох, а принаймні від трьох різних груп населення. Найстарішою з них виявилася культура Хаобінь, нащадками якої були японська культура Дзьомон та сучасні корінні мешканці андаманських островів. Ця культура була розповсюджена переважно на території сучасної М’янми.

Розповсюдження австроазійських мов.

Біля чотирьох тисяч років тому відбулася міграція рисоводів із Китаю, але вони не витісни повністю людей культури Хаобінь, а змішалися з ними. Одночасно з цим на сході склалася та почала розповсюджуватися культура предків сучасних носіїв австронезійських мов – в’єтів та кхмерів.

Близько двох тисяч років тому сталася ще одна міграція з Китаю. Майже одночасно з цим із району сучасного острова Тайвань почалося розселення австронезійців – пращурів сучасних малайців та багатьох народів, що населяють острови Океанії. Наслідком такого населення й стало те мозаїчне розповсюдження мов та антропологічних типів, яке ми спостерігаємо сьогодні в сучасній Південно-Східній Азії.

Що ж до практичних висновків із цієї роботи, то вони такі самі, як і з усіх інших робіт у галузі, де разом сходяться лінгвістика, генетика, антропологія та археологія. Усі ці дослідження принципово не можуть використовуватися для прийняття політичних рішень. І навіть не тому, що це аморально. Просто всі сучасні національні формації являють собою настільки складну палітру рис різних культур минулого, що говорити про якусь лінію спадковості просто не має сенсу.

Science (2018). DOI: 10.1126/science.aat3628

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.