У штаті Орегон науковці використали метод редагування генетичного коду CRISP, щоби перепрограмувати людський ембріон. Таким чином, був здійснений черговий крок до народження перших генетично модифікованих людей.

CRISP – це революційна методика високоточного редагування будь-якої ділянки ДНК-коду будь-якого виду без заподіяння шкоди іншим генам.

Що це означає для людства?

У недалекій та лякливій перспективі CRISP, у поєднанні з іншими методиками, відкриє нам шлях до повного контролю над власним генетичним кодом. Одного дня ми зможемо позбавитися генетичних захворювань, видаливши непотрібні ділянки, або почнемо додавати гени, які покращать наші якості. Проблема лише у тому, що кожна дія у цьому напрямку супроводжується надзвичайно складними етичними питаннями.

Технологічна еволюція людини розпочалась

Новини про генетичну операцію прийшли зі США 26 липня. Згідно з прес-релізом MIT, команда дослідників з Портленда, штат Орегон, здійснила першу в історії спробу створення генетично модифікованих ембріонів людини.

Кадр з відео, на якому знято ін’єкцію у яйцеклітину людини. Дослідники використовують цю техніку, щоби виправити дефекти ДНК у спермі батька.

Насправді, перші модифіковані гени опинились у тілі людини завдяки китайським науковцям у 2016 році. Дорослій людині зробили ін’єкцію з клітинами, які були генетично відредаговані з використанням CRISP. Поспішаючи перемогти у генетичній дуелі зі США, китайські дослідники незабаром вдались і до генетичного втручання у людські ембріони, проте не отримали бажаного результату.

У новому дослідженні команда науковців під керівництвом Шукхрата Міталіпова досягла рекордних успіхів. Якщо результати експерименту будуть підтверджені іншими експертами, Міталіпов стане першим науковцем у США, якому вдалось “перепрограмувати життя” у ембріонах людини.

Шукхрат Міталіпов може увійти в історію як перший науковець, який відредагував генетичний код ембріонів людини у США. Джерело: OHSU/KRISTYNA WENTZ-GRAFF

Вік жодного з ембріонів, якого позбавили дефектних генів, не перевищив декількох днів. І хоча ніхто не планував поміщати ці ембріони у тіло людини, цей експеримент незворотно наблизив людство до народження генетично модифікованих дітей.

Метою дослідників було показати можливість втрутитись та видалити дефектні гени, які несуть у собі спадкові захворювання, такі як малокрів’я або анемія. Цей процес отримав назву “інженерією зародків”, оскільки генетично модифікована дитина потім передасть внесені зміни наступним поколінням через власні статеві клітини.

Потенціал CRISP

Минулого року ми повідомляли про те, як американським дослідникам вдалось вперше в історії вирізати код ВІЛ з ДНК живої клітини. У майбутньому CRISP беззаперечно докорінно змінить наше життя. Людство крокує до нового етапу еволюції, де ми зможемо самостійно визначати архітектуру власного виду.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.