Ракові клітини володіють здатністю повторно використовувати відходи свого обміну речовин. Про це свідчить нове дослідження, проведене в лабораторіях Гарвардської медичної школи.
У процесі використання білків у клітинах формуються токсичні побічні продукти. Здорові клітини спрямовують їх до печінки, яка й перетворює ці речовини на сечовину. Але багато пухлин не мають кровоносних судин, необхідних для виведення отруйних відходів. Саме тому аміак накопичується поблизу ракових утворень.
Клітини раку молочної залози Джерело: National Cancer Institute
Ракові клітини перетворюють аміак на амінокислоти
Колектив учених на чолі з Марсією Хаігіс нещодавно повідомили про те, що аміак який накопичується навколо пухлин, використовується клітинами для синтезу власних амінокислот. Засвоєння аміаку забезпечує фермент глуматдегідрогенеза. Вторинні реакції ж допомагають використовувати поглинутий азот для синтезу таких амінокислот, як пролін та аспартат. Позначені радіоактивними мітками хімічні елементи аміаку були виявлені у більш ніж 200 різних сполуках організму.
За даними дослідників, ракові клітини ефективно засвоюють до 57% власних аміачних відходів. Виділені культури ракових клітин, які мали в середовищі надлишок аміаку, збільшували свій об’єм на 50 % швидше, ніж ті, які були його позбавлені.
Цей процес рециркуляції дозволяє уникати токсичної дії побічних продуктів обміну речовин й навіть використовувати їх для пришвидшення власного розвитку.
На думку дослідників, отримані результати не лише показують нам біологічну роль аміаку у розвитку ракових захворювань, але й можуть стати основою розробки нових стратегій лікування, спрямованих на уповільнення росту пухлин.
J. B. Spinelli et al., Science (2017), DOI: 10.1126/science.aam9305
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.