Сьогодні завершується наше перебування на гостинній американській станції Палмер.

У 2014 році, в рамках 18-ї української антарктичної експедиції (УАЕ) та співпраці з вченими з Ліхайського та Гавайського університетів (США), Іван Парнікоза заклав на півострові Гамадж острова Анверс (район розташування станції Палмер) систему моніторингових майданчиків для вивчення динаміки судинних рослин Антарктики – щучника та перлинниці антарктичних.

Американська антарктична станція Палмер. Джерело: Оксана Савенко/Facebook

З метою майбутнього моніторингу було розпочато також картування цієї контрастної за умовами по відношенню до нашої станції території.

Морський леопард (Hydrurga leptonyx), який на момент зустрічі снідав тюленем-крабоїдом (залишимо криваві подробиці за кадром). Джерело: Оксана Савенко/Facebook

Зважаючи на це, в 2018 році, сезонниками 23-ї УАЕ – Іваном Парнікозою, Оксаною Савенко, Денисом Пишняком та Юрієм Шепетою, було проведене повторне вивчення раніше закладених ділянок, а також розширення дослідження з метою вихідного картування.

Горбач (Megaptera novaeangliae). Джерело: Оксана Савенко/Facebook

Виявлено продовження експансії перлинниці завдяки створенню штучних насипів та сприятливого мікроклімату внаслідок захисту спорудами станції. Натомість в усіх досліджуваних популяціях щучника кількість молодих рослин незначна, а багато особин загинуло, ймовірно внаслідок пізнього сходження снігового покриву.

Дослідники Денис Пишняк та Іван Парнікоза проводять відбір зразків антарктичної фауни. Джерело: Оксана Савенко/Facebook

Здійснено також відбір біологічних зразків в рамках отриманого від Національної наукової фундації США дозволу. Продовження даних досліджень дозволить інтегрувати район американської станції в порівняльні дослідження наслідків зміни клімату та антропогенного впливу та розширити наукову співпрацю з науковцями з США.

За допомогою американських колег, Денисом Пишняком були зчитані дані спостережень іоносфери, що характеризують глобальну грозову активність. Ці дані будуть передані до Радіоастрономічного інституту НАН України (м. Харків).

Юрієм Шепетою була виконана фотофіксація межі льодовикового куполу з боку станції Палмер.

Оксана Савенко виконувала спільні дослідження морських ссавців з колегами з Інституту Морських Наук (Санта-Круз, США) та проводила консультації з сучасних методів наукових досліджень в напрямку морської біології, лабораторного оснащення станції Палмер, організації досліджень та логістики.

Лабораторні дослідження морських мешканців. Laboratory studies of the marine inhabitants. Джерело: Оксана Савенко/Facebook

Ми надзвичайно вдячні нашим американським колегам за гостинність та очікуємо на плідну співпрацю з ними в майбутніх спільних антарктичних дослідженнях!

Текст опубліковано з дозволу автора. Посилання на оригінальну публікацію. Бажаєте розповісти свою історію дослідника на сторінках Science Ukraine? Напишіть нам.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.