Вживання алкоголю апріорі не несе позитивного впливу ані на організм людини, яка його споживає, ані на стосунки з людьми, які її оточують. Однак у новому дослідженні норвезькі вчені звертають увагу на психологічні зміни у дітей, які спостерігають за своїми батьками.

“Коли алкоголь займає багато місця у житті дорослих, все менше місця залишається для дітей,”

– пояснює Сірі Говос Хаугланд, доцент з Університету Агдера та провідний автор дослідження.

Випадки жорстокості та сексуального зловживання переважають серед молодих людей, які спостерігали, як їхні батьки вживали алкоголь. До таких висновків дійшла команда дослідниці, робота якої була опублікована в журналі Child Abuse Review.

У дослідженні брали участь 8600 норвезьких підлітків, чиї батьки не мали алкогольної залежності, однак періодично вживали його у присутності своїх дітей.

Вчені побачили безпосередній зв’язок між випадками жорстокості та сексуального насильства серед підлітків та тим, як часто їхні батьки вживали алкоголь (раз на місяць або частіше).

“Споглядання сп’янілих батьків у кілька разів збільшувало ризик негативних життєвих переживань. Чим частіше підлітки опинялися у компанії п’яних батьків, тим вищі були шанси того, що вони зустрінуться з різними проявами жорстокості та небажаної сексуальної поведінки,”

– зазначає ХАУГЛАНД.

Жорстокість та секс

У своїй роботі вчені зазначають, що вони не встановили, чи переживали підлітки негативний досвід у той час, як їхні батьки були інтоксиковані, чи в ситуаціях поза домом. Їм також не було відомо, хто саме був кривдником.

“Можна припустити, що під час алкогольного сп’яніння батьки менше піклуються про дітей, і останні стають більш вразливими в ситуаціях поза домом,”

– пояснила ХАУГЛАНД.

Між пиятикою батьків та їхніми підходами до виховання також існує зв’язок, який дослідники планують вивчити. Разом з тим, команда Хаугланд планує звернути увагу і на стан здоров’я дітей.

Досі основна маса досліджень споживання алкоголю була зосереджена саме на людях, які його споживають. Однак дослідники звертають все більше уваги на інший бік цієї проблеми – наслідки для людей, що з ними контактують. В цей перелік входять автомобільні катастрофи, нещасні випадки, жорстоке поводження та сексуальне насильство.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначила шкоду третім особам як пріоритетний напрямок досліджень, і деякі країни вже затвердили фінансування цього напрямку.

Як зазначає Хаугланд, батьки не хотіли б щоби няня, яку вони наймають для догляду за їхньої дитиною, приносила з собою пару пляшок вина. Втім, деякі батьки не бачать зв’язку, коли самі випивають у той час, коли б мали доглядати за малечею.

Child Abuse Review (2019), doi: 10.1002/car.2583; Preventive Medicine Reports (2019). doi: 10.1016/j.pmedr.2019.100862.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.