Чим ближче шимпанзе проживають до людських поселень, тим менш різноманітною є їхня культура поведінки. Вони мають менше жестів для спілкування один з одним і використовують менше видів інструментів, пишуть німецькі дослідники.

Багато видів тварин демонструють різні варіанти поведінки, які характерні лише для специфічних популяцій. Але в цьому плані шимпанзе демонструють надзвичайно високий рівень поведінкової різноманітності. Це стосується комунікаційних навичок, терморегуляції, добування їжі. Для останнього, наприклад, вони використовують різні інструменти, такі як палиці, листки та каміння для добування меду, комах, м’яса, горіхів та водоростей. Все це формує свою культуру поведінки в кожній групі відповідно до потреб. Багато з цих типів поведінки мають значення для соціального розвитку молодих особин, які навчаються, спостерігаючи за старшими членами групи.

Старший член групи демонструє важливі навички молодому шимпанзе. Джерело: Anna Preis

Однак людина може ускладнити життя приматів. Одним з головних факторів впливу є вирубка лісів і, як наслідок, знищення місць проживання приматів. Сюди ж додається нераціональне використання ресурсів та браконьєрство, викликані швидким зростанням людського населення. Врешті, все це призводить до значного скорочення числа особин шимпанзе.

Тому, науковці прагнули дослідити, як проживання поруч із людиною впливає на різноманітність культурної поведінки у цих тварин.

Спостереження за шимпанзе

Вчені спостерігали за життям 144 соціальних груп приматів за допомогою камер, дослідження фекальних зразків (вони вказували на те, чи поїдали тварини продукти, які добуваються інструментами), а ще – слідів використання інструментів на 46 локаціях. Також були враховані екологічні, соціальні, демографічні та поведінкові дані про спільноти приматів.

Особлива увага зверталася на способи добування та споживання термітів, мурах, водоростей, горіхів, меду; використання інструментів для полювання або копання коренеплодів; використання каменів, басейнів та печер. А вплив людини розраховували за допомогою оцінки близькості поселень, густоти населення та інфраструктури поблизу.

В результаті дослідження виявилось, що групи шимпанзе, які проживають в районах з високим ступенем людського впливу, показували на 88% меншу різноманітність поведінки, у порівнянні з тими, які зазнають найменшого антропогенного впливу.

Дослідження показало, що віддалені від людей групи можуть демонструвати 15 або навіть 20 форм поведінки, тоді як групи, на яких сильно вплинули люди, мали лише дві-три. Це справедливо для типів поведінки в усіх аспектах життя – харчування, соціальна взаємодія, терморегуляція тощо.

Шимпанзе використовують палиці, щоб добувати водорості з водойми. Джерело: Science.

Для пояснення цих результатів науковці висувають кілька гіпотез. Одна з них стосується того, що чисельність популяції знижується, і через це не вистачає культурного впливу всередині групи для формування і закріплення певної моделі поведінки. Також шимпанзе можуть уникати поведінки, яка б викривала їхню присутність для мисливців, наприклад, розколювання горіхів. Можливо, що цьому також сприяє зміна клімату, тому що від цього залежить доступність деяких видів харчових продуктів. Руйнування середовища існування та надмірне використання ресурсів теж може зменшити можливість соціального навчання і, таким чином, запобігати передачі знань від одного покоління до іншого.

Але, на думку вчених, найбільш імовірною причиною зниження поведінкового різноманіття серед шимпанзе є поєднання усіх цих потенційних чинників. Через бездумну діяльність людини зараз спостерігається зниження чисельності популяцій великих мавп на 2,5-6% на рік. Автори статті наголошують на тому, що з такою тенденцією деякі типи поведінки у приматів можуть зникнути ще до того, як вони будуть відкриті вченими. Отже, тепер вкрай необхідно вжити відповідних заходів для захисту природних ареалів та місць використання інструментів для того, щоб зберегти їхню пластичність поведінки та здатність до культурної еволюції.

Science (2019), doi: 10.1126/science.aau4532

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.