Спеціалізований сонячний телескоп імені Даніеля К. Інуе, розташований на Гаваях, відзняв поверхню Сонця у безпрецедентних деталях.

Ми говоримо про космічну погоду, але насправді маємо на увазі активність нашої зорі. Вона супроводжується магнітними збуреннями, які здатні вплинути на супутникові системи зв’язку, повітряне сполучення та навіть наземні електроенергетичні мережі. Найпотужніші сонячні викиди можуть надовго вивести з ладу наші мережі або ж зупинити роботу важливих систем на кшталт GPS.

У попередні роки була реалізована серія космічних місій, покликаних неперервно спостерігати за активністю Сонця, його магнітним полем та викидами плазми. Однак чимало корисної інформації надають наземні обсерваторії.

Діаметр нового телескопа імені Даніеля К. Інуе складає 4 метри. Та попри те, що його будівництво ще не завершено, нічого не завадило дослідникам спрямувати його погляд на поверхню Сонця. Історичний знімок у безпрецедентних деталях зафіксував турбулентну плазму, що “кипить” по всій поверхні зорі.

Сонячний телескоп ім. Даніеля К. Інуе отримав найдетальніший в історії знімок поверхні Сонця. У кожній “комірці” може з легкістю розміститися територія України. Джерело: NSO/AURA/NSF

Схожі на комірки структури – кожна за площею близька до розмірів України – це частина велетенських потоків, які переносять тепло від ядра Сонця до його поверхні. Гаряча плазма підіймається у яскравих центрах цих “комірок” та, охолодившись, занурюється під поверхню темними смугами. Так відбувається неперервна конвекція.

“На Землі ми можемо зробити прогноз опадів практично для будь-якого місця на Землі дуже точно, проте космічна погода ще просто далека від цього,”

– каже Метт Маунтейн, керівник групи, що керує телескопом Інуе.

“Наші прогнози відстають від земних на 50 років, якщо не більше. Нам необхідно зрозуміти фундаментальну фізику, яка ховається за космічною погодою, а це починається на Сонці. Саме цим і буде займатися Сонячний телескоп Інує у наступні десятиліття.”

За словами директора обсерваторії Валентина Пілле, нові інструменти телескопа Інуе дозволять дистанційно аналізувати зовнішні шари Сонця, а також електромагнітні процеси, які там відбуваються. Ці процеси поширюються Сонячною системою, де космічний зонд Паркер та майбутня місія ЄКА Солар Орбітер будуть спостерігати за їхніми наслідками.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.