В критичних умовах недофінансування та часто необігрітих приміщеннях все ще існує українська наука, яку уособлює група яскравих дослідників Національної академії наук та їхніх колег, що працюють в українських та закордонних інститутах. Вони сповнені ентузіазму та вчергове готують дещо неймовірне для своєї аудиторії.

Наукові спойлери

Цими вихідними в Києві, Івано-Франківську, Житомирі, а також – уперше – в Запоріжжі відбудеться серія науково-популярних подій від проєкту “Дні науки”. Зали аудиторій знову (це буде 13 сезон з моменту заснування) наповнять групи людей різного віку та поглядів. Вони вчергове зберуться разом, щоби почути та побачити те, що приготували їм молоді вчені.

Але що такого можуть запропонувати науковці, щоби ми змінили наші плани на довгоочікуваний кінець тижня? Це певно має бути щось вагоме, тому ми вирішили зробити власний рейтинг топ-10 причин відвідати цей захід.

Коротка історія обміну ідеями та знаннями між біологічними та комп’ютерними науками. У Києві 9 листопада Ігор Кравчук розповість «Навіщо біологам комп’ютери та навіщо комп’ютерам біологи». Джерело: Дні Науки.

9-10 листопада: Київ, Івано-Франківськ, Житомир, Запоріжжя

Єдине, про що варто шкодувати, відвідавши Дні науки, – це те, що ви певно проґавили їх в іншій локації…

1. Демонстрації

Згадаймо, що дійсно приносило нам задоволення під час навчання? Це були експерименти та спостереження явищ, яких ми ніколи раніше не бачили або не помічали у своєму житті. Гарна новина — на Днях науки буде достатньо цього добра.

В Житомирі дослідники покажуть, як можна зігнути світло та зазирнути всередину лазера, де народжуються фотони. А в Києві Ігор Панас буде експериментувати з властивостями екзотичного світла та флуоресценцією. Організатори кажуть, що на київській локації також будуть трансгенні різнокольорові рибки та рослини, що світяться у темряві. Що там взагалі відбувається?

2. Майстер-класи

На Івано-Франківськ чекають майстер-класи та екскурсії на локації наукового містечка Нова Енергія. Судячи з розкладу події, на дітей чекатиме великий вибір тем: від 3D друку до дизайну та харчових технологій.

Дорослим має сподобатися шоу високих напруг, яке забезпечить місцевий трансформатор Тесла. Будь ласка, надішліть фото після події…

3. Розповідь Юрія Полюховича

Цього року Дні науки доповнить унікальна лекція від Юрія Полюховича, дослідника писемності майя, який 20 років вивчав елементи культур народів доколумбової Америки, а зараз – першого заступника міністра освіти і науки України.

4. Мікроби стають ближчими

Кажуть, якщо наблизитися до світу мікробів так само, як це роблять біологи, можна віднайти внутрішню гармонію. Або, принаймні, зрозуміти усі аспекти нашої взаємодії з цим невидимим світом.

В суботу лікар та автор проєкту “Мікроб і Я” Олена Лівінська розповість про те, чому важливо не уникати мікробів та як мінімізувати свої ризики захворіти. А у неділю Запоріжжя відкриє гостям Днів науки цілий блок лекцій про мікробіом людини та їхню стійкість до медичних препаратів.

Координатор проєкту “Дні науки” Олексій Болдирєв розповість про один з найцікавіших рефлексів людини – чхання.

Не кожен день можна зустріти людину, яка бачила нейронну активність мозку, що збирається чхнути.

6. Захоплива астрономія та астрофізика

Те, що ніколи не було астрологією і базувалося на фактах, називалося астрономією або наукою про космос.

В Житомирі можна буде почути розповідь Івана Хомяка про можливі форми позаземного життя на супутниках Сатурна та Юпітера. Водночас, у Києві Михайло Лашко розповість історію про те, як один дослідник з 17 сторіччя розробив ряд космологічних ідей про туманності та зоряні скупчення, які “на століття випередили його час”.

7. Взяти участь в історичній реконструкції

Daldøsa чи hnefatafl? Якщо ви не змогли вимовити ці скандинавські назви середньовічних ігор, пропустіть цей квест та йдіть прямісінько до Археологічного музею НАН України.

8. Спробувати розібратися у власному мозку

У Неділю дослідниці Нана Войтенко та Ліза Забенько спробують розвінчати наші ілюзії стосовно головного режисера в нашому житті – головного мозку.

9. Стати частиною природоохоронного руху

Кожен стає активістом Greenpeace, коли сусід починає знищувати дерево на подвір’ї, але чи варто чекати особистої вендети?

Більше дізнатися про природні ресурси, особливості карпатських лісів та захист тварин можна буде на лекціях в Інституті Шмальгаузена НАН України.

10. Чого ви не почуєте

Зустріч з людьми, які досліджують конкретні явища та процеси може бути надзвичайно корисною. На Днях науки ви можете дізнатися, як вберегти власне здоров’я, чи допомогти комусь поруч, або ж, як відрізняти міські легенди та плітки від наукових фактів, над підтвердженням яких працювали роками десятки, а часом і сотні ентузіастів від науки.

Гарна новина також полягає в тому, що ви не почуєте жодних вигадок та знайдете однодумців. Це ж цікава наука, врешті-решт.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.