Шельфовий льодовик Ларсен C зрештою розламався. Тріщина на одному з найбільших шельфових льодовиків Антарктики досягла кінця, від’єднавши та спрямувавши у море айсберг з площею 5 800 км кв.
Світ побачив появу нового суперайсберга під назвою A68.
Руйнування шельфового льодовика Ларсен C в Антарктиді. Джерело: Stef Lhermitte
Цей льодовик існував впродовж десяти тисяч років, однак тріщина почала активно збільшуватись в останні роки.
Пласт льоду настільки великий, що його об’єму вистачило б, щоби вкрити всю територію України шаром льоду у 2 мм. Тепер його чекає повільний дрейф та танення у водах Південного океану, що оточує Антарктиду.
Шельфові льодовики Антарктики. Diti Torterat/Wikipedia (CC BY 2.0) | Science Ukraine
Зміни клімату – це не довгостроковий тренд
Фінальний колапс шельфового льодовика стався між понеділком та середою та був зареєстрований бортовим інструментом супутника NASA Aqua.
“В цілому, півострів втрачає свою масу так само, як він це робив багато-багато десятиліть, про тепер значно більше, ніж 30-40 років тому.”
– стверджує Ерік Ріґнот, дослідник Антарктики у Лабораторії реактивного руху NASA.
Ларсен С залишався останньою та найбільшою частиною шельфового льодовика Ларсена, який почав активно руйнуватися у середині 90-х років. Через глобальне потепління він також втратив дві менші свої частини: Ларсен A (1995 р.) та Ларсен B (2002 р.).
Льодовик посідав четверте місце за величиною серед інших шельфових льодовиків, однак після руйнації та втрати 12% своєї площі опинився на п’ятій сходинці.
Адріан Лакмен, дослідник, який багато років слідкував за льодовиком у рамках проекту MIDAS, вважає, що вивчення стану рештків шельфового льодовика буде потребувати місяців або, навіть, років.
Не дивлячись на рекордну втрату, Ларсен C все ще зберігає площу у 38 846 квадратних кілометрів.
Тріщина на Ларсен C у листопаді 2016 року. NASA/John Sonntag
Дослідники побоюються, що значна втрата маси на льодовику може призвести до збільшення інтенсивності сповзання льодовика. Вчені продовжать вивчати сусідні шельфові льодовики на сліді розламів, а також спостерігати за утворенням прісних озер на їхній поверхні, які послаблюють основу льодовиків.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.