Міжнародна команда вчених зі США, Південної Кореї та Сполученого Королівства знайшла докази наявності в атмосфері випадкових радіоактивних хмар, які рухаються на висоті перельотів пасажирських літаків.

Результати дослідження були нещодавно опубліковані в журналі Space Weather.

Протягом декількох років NASA реалізовувало проект з вимірювання радіації під назвою ARMAS. На борту літаків встановлювали датчики радіаційного фону, а їхні покази записувались у єдину базу даних. Коли вчені вирішили проаналізувати показники за період з 2013 по 2017 рік, вони встановили передбачуваний факт: радіаційний фон у небі перевищував рівень радіації на поверхні, однак були й незвичні записи.

У базі вони знайшли шість показників, коли літак пролітав на великій висоті або у вищих широтах планети, а радіаційний фон стрімко підвищувався двічі на декілька хвилин. На думку дослідників, це були перельоти крізь радіоактивні хмари.

Обладнання NASA зафіксувало стрибки у радіаційному фоні, які перевищували середні показники у два рази. Джерело:Flickr/angeloangelo

Підвищене радіаційне опромінювання пасажирів під час польотів на літаках досить відомий факт. Це пов’язано з наближенням до верхніх шарів атмосфери, де значно зменшується захист від космічної радіації. Проте шкода від таких вояжів відносно незначна, і її можна порівняти з походом до рентген-кабінету у випадку довгих маршрутів, або зі знімком щелепи у кабінеті стоматолога – короткий переліт. Така радіація потрапляє до нас з космосу, де діє сонячний вітер, або з інших джерел у нашій галактиці. На щастя, наша планета має досить потужне магнітне поле та атмосферу, які захищають нас від руйнівного впливу променів. 

Іноді, заряджені частинки проскакують через радіаційний пояс Ван Аллена (місце, де магнітне поле Землі захоплює та утримує заряджені частинки) та падають дощем на Землю. Саме це викликає геомагнітні бурі. Вчені припускають, що ці витоки можуть бути відповідальними за стрибки у радіоактивному фоні, які були зафіксовані у проекті ARMAS.

Відкриття радіоактивних хмар означає, що висотні перельоти на літаках можуть час від часу можуть виявлятись більш небезпечними. Якщо вчені створять більшу мережу датчиків та отримають картину розташування небезпечних хмар, стане можливим відкорегувати маршрути авіасполучення.