Пори технологічний та науковий прогрес, ідея того, що “все відбувається з певних причин” або в минулому “так мало статися” залишається доволі поширеною. Однак у новому дослідження описується прихований зв’язок між креаціонізмом, вірою, що життя на Землі було створене надприродною силою, та вірою в глобальні змови.

“Ми знайшли досі непомітний загальний зв’язок між вірою в креаціонізм та вірою в теорії змови,”

пояснює Себастіан Дієгез з Фрібурзького університету –

“Хоча, на перший погляд, вони здаються дуже різними, ці системи вірувань пов’язані з єдиною та потужною когнітивною схильністю, яка називається телеологічним мисленням, та яка впливає на сприйняття кінцевих причин та призводить до перезапису мети подій та явищ, що виникають природним шляхом.”

За словами дослідника, люди з телеологічним мисленням дуже легко сприймуть за істину, наприклад, твердження, що “сонце встає, щоби надати нам світло”, або “мета існування бджіл – забезпечити запилення”.

Вчений також зазначає, що такий тип мислення виключає наукове міркування та, перш за все, еволюційну теорію. Такий світогляд також висміював Вольтер, чий персонаж Панглосс вірив, що “носи були створені, щоби носити окуляри”.

Втім, Дієгез відзначає, що таке уявлення є досить стійким у людській свідомості. І воно пов’язане не лише з креаціонізмом, але й з теорією змови.

Астронавт Базз Олдрін на поверхні Місяця під час місії Аполлон-11. Популярна теорія змови стверджує, що перша висадка людини на Місяці була сфабрикованою. Джерело: NASA

У попередньому дослідженні команда Дієгеза показала, що конспірологізм не можна пояснити лише схильністю думати, що “ніщо не трапляється випадково”. Вчені дійшли висновку, що віра в теорію змови не ґрунтується на відкиданні ідеї, що світ є хаотичним та складним за своєю природою. Натомість, таке уявлення може бути пов’язаним з ідеєю, що події в світі були спеціально підлаштованими чи сфабрикованими.

Вони також помітили ще один цікавий збіг – такі уявлення виявилися “разюче схожими” на креаціонізм. Якщо це дійсно так, віра в теорію змови, як і креаціонізм, має бути пов’язана з телеологічним мисленням.

Телеологія – це філософське вчення, за яким всі процеси є реалізацією наперед визначеної мети.

Експеримент

Дослідники запросили понад 150 студентів коледжу в Швейцарії для опитування, яке містило телеологічні концепції та конспірологічні твердження. Зміст питань був таким, що дозволяв виміряти певний рівень аналітичних здібностей, езотеричні та магічні вірування. Опитування також містило завдання на “сприйняття випадковостей”.

Результати опитування показали, тенденція “прив’язування” певних функцій та сенсів природним подіям та явищам, значно, хоча й помірно, корелювала з масштабами вірувань в теорії змов.

Вчені також проаналізували результати ширшого опитування людей з Франції і також побачили сильний зв’язок між вірою в креаціонізм та вірою в теорію змови.

“Створення Адама” (італ. La creazione di Adamo) — фреска Мікеланджело Буонарроті на стелі Сикстинської капели (Ватикан)

Щоби детальніше розібратися з цією залежністю, команда Дієгеза організувала додаткове онлайн-опитування серед більш як 700 людей. Отримані дані знову підтвердили залежність між телеологічним мисленням, креаціонізмом та конспірологічним захопленням. Результати також вказали, що ця залежність є значно вищою за ті, які можна було встановити між віком, статтю, аналітичними навичками, освітою чи політичними поглядами.

“Звертаючи увагу на аналогію між креаціонізмом та конспірологією, ми сподіваємось вказати на одну з головних хиб у конспірологічних теоріях і таким чином допомогти людям їх виявити, а саме, показати, що вони покладаються на телеологічні міркування, приписуючи кінцеву причину та переписуючи мету світовим подіям,”

– пояснює Дієгез –

“Ми вважаємо, що повідомленням про те, що віра в теорію змови є типом креаціонізму, який пов’язаний з соціальним світом, ми можемо допомогти внести ясність в деякі з найбільш незрозумілих особливостей нашої так званої епохи ‘пост-правди’.”

Дослідники звертають увагу, що їхнє відкриття може отримати важливе практичне застосування серед наукових популяризаторів та комунікаторів. Це також може допомогти у створенні політики, яка б “перешкоджала схваленню соціально послаблюючих та іноді небезпечних переконань та систем вірувань”.

Конгломератна порода не утворюються за одну ніч. Джерело: James St John, CC BY

Зараз Дієгез з колегами зосередилися на оцінці ефективності майбутніх програм з виховання дітей та підлітків на тему теорії змов та інших різновидів дезінформації.

На їхню думку, потрібно визначити конкретні фактори, які впливають на формування конспірологічного світогляду, який переплітається з багатьма віруваннями, зокрема запереченням глобальних змін клімату та відмовою від вакцинації. Вчені сподіваються розробити загальну методику, яка допоможе перебороти ці фактори.

Дослідження з Фрібура також може пояснити, чому певні типи дезінформації настільки легко поширюються соцмережами. За словами Дієгеза, цілком можливо, що “контент, загорнутий у телеологічні рамки, значно простіше сприймається та розповсюджується швидше за інші типи інформації.”

Current Biology (2018), doi: 10.1016/j.cub.2018.06.072

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.