Команді дослідників з Афінського університету та шведському археологу вдалося якісно відтворити обличчя дівчини з Середньої кам’яної доби, чиї рештки були знайдені раніше у грецькій печері.

Мезолітична дівчина

Рештки молодої дівчини знайшли у 1993 році у Печері Теопетри, Греція. Датування встановило їхній приблизний вік – 9000 років, і, як зазначають археологи, це відносить її життя до часів, коли мисливці-збирачі поступово ставали фермерами на світанку цивілізації. Цей факт, зокрема, спонукав вчених назвати дівчину ім’ям Світанок (грецькою – Αυγή).

Проаналізувавши зразки її зубів та кісток, вчені дійшли висновку, що на момент смерті їй було 15-18 років. Однак вони не змогли встановити точні причини закінчення її життя. Вони лише зазначили, що Світанок певно страждала на анемію, проблеми з суглобами та цингу.

Реконструкція обличчя мезолітичної дівчини. Дослідники дали їй ім’я “Світанок”. Джерело: Oscar Nilsson

Для відтворення обличчя мезолітичної дівчини дослідники скористались сучасними методиками судової медицини та 3D друку. У роботу також включили невропатолога, ендокринолога, ортопеда, ортодонта, рентгенолога та патологоанатома з Афінського університету та шведського археолога Оскара Нілссона, який також є скульптором.

Спочатку дослідники просканували знайдений череп та роздрукували його пластикову копію на 3D принтері. Далі вони прикріпили шпильки, щоби позначити товщину тканин у різних частинах черепа, та додали пластичний матеріал, який симулював м’язи та шкіру.

В результаті, вони отримали скульптуру з обличчям, яке має власний виразний характер та деякі чоловічі риси. На думку науковців, такі риси були досить поширеними у ті часи.

У дівчини також виступала нижня щелепа, що можна пояснити частим споживанням в їжу жорсткої шкіри тварин, яку потрібно було довго жувати.

Одна з робіт скульптора та археолога Оскара Нілссона.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.