Сьогодні у ЦЕРН анонсували визначне відкриття, яке зробив один з детекторів Великого адронного колайдера LHCb. Дослідники зафіксували одразу 5 нових станів матерії в одному аналізі.
Опубліковані результати дають суттєві підстави для зміцнення чинної Стандартної моделі, і разом з тим, глибшого розуміння історії зародження нашого Всесвіту.
Десь поблизу Женеви сьогодні відкорковували шампанськеКоманда вчених з LHCb – анонсувала відкриття абсолютно нової системи з п’яти квантових частинок впродовж одного аналізу. Важливо відзначити, що саме по собі відкриття нового квантового стану вже є визначною подією, а цього разу вченим вдалось захопити та підтвердити одразу п’ять.
Five particles in one go! @LHCbExperiment observed an exceptionally large group of particles in a single analysis: https://t.co/R0EVqZIAhJ pic.twitter.com/1TiFFJoCHh
— CERN (@CERN) 16 березня 2017 р.
LHCb – це один з семи експериментів найбільшого у світі прискорювача квантових частинок – Великого адронного колайдера (LHC). Буква b виступає скороченням від beauty – краса, але справжнє завдання детектора пов’язане з фундаментальними властивостями Всесвіту у питаннях розподілу речовини та антиречовини, а також порушення CP-симетрії.
Збуджені вчені та квантові частинки
Усі п’ять нових квантових частинок виявились збудженими станами частинки Омега-сі-нуль (Omega-c-zero), яка складається з трьох кварків. Кожний такий стан, відповідно до узгодженої моделі, отримав назву Ωc(3000)0, Ωc(3050)0, Ωc(3066)0, Ωc(3090)0 та Ωc(3119)0.
Наступним кроком має стати визначення квантового числа кожної нової частинки. Загалом цей процес нагадує те, як дають ім’я новонародженим дітям. Тому ця подія для вчених також зворушлива.
Таке значне поповнення дозволить поглибити наші знання про залежність між різними станами кварків та мультикварків, а також зробить вагомий внесок у квантову теорію.
Загалом ця “п’ятірка” мультикварків стала не тільки відкриттям, але й новим вікном для чогось більшого. У ЦЕРН це назвали
“розсадником нових та видатних результатів у фізиці”
ВАК об’єднує понад 10 тисяч науковців та дослідників з різних країн світу та досі залишається найпотужнішим прискорювачем квантових частинок (протонів та іонів) у світі. Однак успіхи цього проекту мають довгу історію, яка об’єднує титанічні зусилля та їхні плоди у вигляді пролитого світла на фундаментальні основи Всесвіту.
Великий адронний колайдер продовжить свою роботу, споживаючи неймовірні кількості енергії, щоби зазирнути ще глибше у фундаментальну тканину нашої реальності. Кожне нове відкриття невідомої частинки наближає нас до розуміння загадкових властивостей Всесвіту, його початку у Великому Вибуху та можливих паралельних світах. Тим часом, вчені обіцяють “ще більш дивовижні” результати.