Людство безперечно створює гігантський тиск на власну планету. Ми спостерігаємо зміни нового масштабу, які також можуть означати важливий етап еволюції позаземних цивілізацій.
Земля нині впевнено рухається до Антропоцену, запропоновану вченими нову геологічну епоху, де переважають вироблені людьми матеріали та викиди. Нове дослідження стверджує, що ми прогнозовано переходимо на новий етап.
Заміна Шкали Кардашова
На думку міського еколога Марини Альберті з Університету Вашингтона, згідно з новою астробіологічною класифікацією, запропонованою у дослідженні, Землю можна віднести до різновиду гібридної планети. Ця схема сортує планети за тим, як екологічно вони утилізують енергію.
Найбільш відомим прикладом такої системи класифікації є Шкала Кардашова, розроблена радянським астрофізиком Миколою Кардашовим у 1964 році.
Кардашов запропонував розділяти цивілізації на три типи в залежності від їхнього технологічно прогресу.
Тип 1 включає цивілізації, які збирають кожну “краплину” енергії на своїй планеті. Така цивілізація використовує всі можливості для утилізації різних форм енергії, зокрема сонячної, геотермальної, вітрової, енергії хвиль та ін.
На даному етапі людство ще значно відстає від цивілізації першого типу. І нам знадобиться, можливо, не одна сотня років, щоби досягти наступного кроку – Тип 2. Позаземні цивілізації другого типу, за Кардашовим, здатні використовувати практично усю енергію їхньої домашньої зорі.
Художня ілюстрація Сфери Дайсона (уявна конструкція, яка може охоплювати поверхню зорі та поглинати променеву енергію). Автор: Stellaris
Можливості цивілізації Типу 3 для людства видались би лячними. Тип 3 означає, що цивілізація досягла такого технічного та наукового прогресу, який дозволив їй використовувати сукупну енергію всіх об’єктів у галактиці.
На думку Альберті та її колег, Шкала Кардашова, з усіма її гарними якостями, створює умови для безкінечного прогресу космічних цивілізацій та більше схожа на сценарій популярного науково-фантастичного серіалу Star Trek (“Зоряний шлях“).
“Шкала Кардашова бере початок від певного історичного моменту, коли люди думали про екзоцивілізації, де технології були б необмеженими, тому вона зосереджена на споживанні енергії.”
– зазначає у своїй роботі Альберті, співавтор дослідження –
“Через роки, після того, як Кардашов запропонував свою систему класифікації, ми зрозуміли (можливо, складним шляхом), що біосфери не так легко проігнорувати.”
Концепт міста майбутнього. Проект “Венера” (The Venus Project) Жак Фреско. Джерело: thevenusproject.com
Команда Альберті запропонувала власну схему класифікації з п’ятьма етапами прогресивного розвитку планет. На відміну від Шкали Кардашова, їхня система базується на критерії того, наскільки добре позаземні цивілізації реалізують збалансовані “біосфери, де переважає один агент”.
Дослідники сфокусували увагу на тому, як життя співіснує з власною планетою. Вчені дійшли висновку, що успішний розвиток цивілізації стає неможливим без тісних та безперервних зв’язків з біосферою планети.
“Наша теза полягає у тому, що довготривалий та збалансований розвиток енергомістких цивілізацій має відбуватись у безперервних взаємодіях життя з його рідною планетою.”
– зазначають вчені.
У новій класифікації вчені відносять до 1-го Класу планети без атмосфери, на кшталт Меркурія. 2-й Клас включає планети з тонким шаром атмосфери, як у Марса, де не має життя.
Клас 3 об’єднує планети з тонкою біосферою та органічними формами життя, які ще не досягли рівня, на якому вони могли б змінювати напрямок еволюції на планеті.
За словами дослідників, перехід до Антропоцену означає, що Земля більше не відноситься до 4-го Класу, в межах якого існують світи з квітучою біосферою, а біологічні форми починають впливати на планету у глобальних масштабах.
“Попри дуже песимістичні прогнози сценаріїв розвитку технологічних цивілізацій в історії Всесвіту, імовірно, в історії космосу було чимало планет 5-го Класу (хоча, ми наголошуємо, що наша галактика зараз може бути стерильною).”
– пишуть дослідники.
Зі слів вчених, ми не зможемо здійснити великий стрибок у космос та знищити планету одночасно. Спочатку людству доведеться навчитися жити у рівновазі з біосферою планети та використати весь потенціал енергії Сонця.
Anthropocene (2017), doi:10.1016/j.ancene.2017.08.002 | Science Alert
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.