Дані спостережень з супутників підтверджують найгірші сценарії, які прогнозували комп’ютерні моделі. Згідно з новою ґрунтовою оцінкою, підвищення рівня світового океану дещо прискорюється кожного року, що робить попередні прогнози про стабільні 3 мм на рік неактуальними.

Найоптимістичніший сценарій

Крива прискорення (прогнозована), а також дані з супутників (червоним). Джерело: STEVE NEREM

Дослідник Стів Нерем та його колеги з Об’єднаного інституту досліджень у галузі природничих наук (CIRES) проаналізували супутникові дані за 25 років. Результат показав, що реальний показник підвищення рівня океану збільшується щороку на 0,08 мм. І якщо такі темпи будуть зберігатися, швидкість підвищення рівня моря може сягнути 10 мм на рік до 2100 року (або більше).

“Це прискорення, яке виникає, головним чином, від прискорення танення у Гренландії та Антарктиці, має потенціал подвоїти загальний показник підвищення рівня моря до 2100 року, якщо порівнювати його з прогнозами стабільного показника – на понад 60 см замість 30,”

пояснив Стів Нерем, професор Аерокосмічних наук у Колорадському університеті у Боулдері, –

“І це майже певно консервативна оцінка. Наша екстраполяція припускає, що рівень моря продовжуватиме змінюватись у майбутньому так само, яке це відбувалось останні 25 років. Якщо взяти до уваги значні зміни, які ми спостерігаємо у льодовиках сьогодні, це малоймовірний сценарій.”

Вид на площу Сан-Марко та Палац Дожів (праворуч). Фото зроблене під час повені 1 грудня 2008 р. у Венеції, Італія. (ANDREA PATTARO / AFP PHOTO / AFP / Getty Images)

Якщо океани будуть підійматися з такою інтенсивністю, як показують підрахунки Нерема та його колег, наші діти побачать рівень моря на 65 см вище за теперішній. Цього достатньо, аби створити серйозні виклики для прибережних міст та цілих країн.

Очевидний зв’язок

За словами вчених, підвищення концентрації парникових газів у атмосфері Землі підвищує температуру повітря та океанів. Це, у свою чергу, спричиняє підвищення рівня світового океану за двома напрямками. По-перше, тепла вода розширюється, і це “термальне розширення” відповідальне приблизно за половину від 7 см, на які підвищився рівень моря за останні 25 років. По-друге, стверджує Нерем, континентальні льодовики сповзають в океан, також підіймаючи рівень вод по всій планеті.

Вимірювання рівня світового океану з 1992 року здійснювалось інструментами ряду кліматичних супутників США та ЄС, зокрема TOPEX/Poseidon, Jason-1, Jason-2, та Jason-3. Команда Нерема також врахувала зміни, спричинені вулканічними виверженнями, а також кліматичними явищами (Ель-Ніньйо та Ла-Нінья викликають тимчасові коливання рівня моря). Вони також скористалися даними з гравітаційної лабораторії супутника GRACE. Вчені встановили, що головним чинником прискорення підвищення є танення льодовиків у Гренландії та Антарктиці.

Льодовики Антарктики та Гренландії все швидше сповзають у море, викликаючи підвищення рівня світового океану.

Нове дослідження свідчить на користь того, що Європейське екологічне агентство, NASA, а також Міжурядова група з питань зміни клімату (IPCC) не помилялись у своїх висновках, коли повідомляли про зростання темпів в останні роки.

Згідно з даними IPCC, у 20 сторіччі рівень світового океану зростав у середньому на 1,8 мм на рік. І на думку Ганса-Марін Фюсселя з Європейського екологічного агентства, яке нещодавно опублікувало оновлені дані, усі наявні оцінки узгоджуються з тим, що це прискорення можна помітити.

“Це очевидне прискорення у порівнянні з трендом 20-го сторіччя,”

розповів Фюссель.

Тренд абсолютного рівня океану навколо Європи, побудований на основі супутникових даних з 1993 по 2015 рік. Шкала у мм/рік. Джерело: European Environmental Agency.

Експерт з підвищення рівня моря в Університеті Саутгемптона Саллі Браун стверджує, що усвідомлення прискорення зростання рівня є надзвичайно важливим для людей, які живуть у прибережних низинах та дельтах річок, оскільки їм буде важко адаптуватися без міжнародної допомоги.

Інші науковці занепокоєні можливістю раптової руйнації льодових щитів Антарктики. Якщо антарктичні континентальні льодовики почнуть інтенсивно сповзати у море, рівень світового океану може піднятися значно вище, на 1,2 – 3 м.

Деякі країни, зокрема Німеччина та Нідерланди, вже почали включати прогнози щодо зростання рівня моря у своє берегове планування.

“Останнього разу Земля була такою теплою, як сьогодні, близько 125 000 років тому, і ми знаємо, що рівень моря був на 6 метрів вищим, ніж він є сьогодні,”

– підсумував Нерем –

“Велике питання полягає в тому, скільки часу потрібно, щоби досягти цієї відмітки.”

Ми точно знаємо, що океан підіймається, залишилось з’ясувати, наскільки, та як швидко це станеться.

PNAS (2018), doi: 10.1073/pnas.1717312115

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.