10 min read

Флора "Гри Престолів": 5 найвідоміших рослин популярного серіалу

Флора "Гри Престолів": 5 найвідоміших рослин популярного серіалу

Рослини давно правлять цим світом. І не тільки цим, а й світом «Гри Престолів». Якщо Ви ще не дивились останній сезон – не турбуйтесь, жодних спойлерів! Пропоную лише подивитись на цей серіал моїми очима. Діставайте свої визначники та бінокуляри. На нашому гербарному столі перший зразок.

Синя зимова троянда

Так, саме вона дала початок повстанню Роберта Баратеона, викликала тисячі смертей та призвела до падіння династії Таргарієнів! Прямо, як золоте яблуко, що за легендою призвело до Троянської війни. Ці дві рослини належать до однієї родини, і це навряд чи є простим збігом!

У п’ятому сезоні саги, плетучи павутину інтриг, Пітер Бейліш розповідає Сансі Старк про події давнього минулого. Коли він, ще у дитинстві, став очевидцем великого турніру в Горренголі.

Синя зимова троянда
Синя зимова троянда – яблуко розбрату всесвіту «Гри Престолів». Джерело: Histories & Lore.

У фінальному раунді змагань перемогу отримав Рейгар Таргарієн. Але коли він отримав вінок переможця, то оминув свою дружину й поклав цей ботанічний трофей із синіх, наче мороз, троянд на коліна Ліанні Старк.

Цей колючий у всіх сенсах вчинок невдовзі розпочне хвилю кривавого екшену по всіх Семи Королівствах. Не повторюйте цей трюк у себе вдома!

З ботанічної точки синя морозна рослина, звісно, належить до роду Шипшина (Rosa). Можливо, це навіть рослина з дуже обмеженим поширенням – ендемік Вестероса, але поблизу Мієрина зростає близький до нього представник цього ж роду.

Можна навіть припустити, що синя мієринська троянда відокремилась від предкового виду у результаті тривалої географічної ізоляції. Втім, ці дві сині рослини дуже подібні, можливо, систематики невдовзі об’єднають два види, провівши додаткові морфологічні та молекулярно-генетичні дослідження.

Сутінкова троянда

Саме цю рослину приніс в дар Дейнеріс, закоханий в неї Дааріо Нагаріс. При цьому він наголосив на лікарських властивостях цього виду. Чай з сутінкової троянди володіє протизапальною та жарознижувальною дією та входить до переліку офіцінальних рослин Мієрину. Поширена рослина виключно по узбережжю Затоки Работоргівців.

Синя сутінкова троянда в руках Дейнеріс. Джерело: HBO

Засилля синіх троянд в світі “Гри Престолів” викликає подив. Адже в нашій реальності таких, на жаль, не існує. Але люди давно хотіли створити щось подібне. Оскільки потрібні пігменти у троянд відсутні, то квітникарі вдавались до хитрощів.

У сивому-сивому 12 столітті Ж. Клемент переклав арабський трактат, де повідомляли про фарбування білих троянд за допомогою розміщення фарбників у коренях рослини.

Певний прогрес був досягнений у 2004 році. Австралійська компанія Florigene та їх японські колеги з Suntory, об’єднали свої зусилля заради своєї блакитної, чи, точніше, синьої мрії.

Тридцять років спроб та помилок призвели до створення ГМО-троянди. Для цього у рожевопелюсткові рослини ввели гени, поцуплені у фіалок (Viola), які відповідальні за синтез дельфінідину – пігменту синього кольору.

Після цього вчені скористалися методом РНК-інтерференції, щоб пригнітити виробництво інших пігментів. Їхня стратегія полягала у деактивації важливого білка дигідрофлаванол-4-редуктази. Якщо б все спрацювало, то троянди справді були б синіми.

Але щось пішло не так, і, як Джон Сноу, дигідрофлаванол-4-редуктаза воскресла. Мало того – пелюстки троянд мають більш кислий клітинний сік, ніж фіалки й дельфінідин у них стрімко деградує.

Синя троянда, створена на основі генної інженерії. Джерело: Suntory

Тому ця синя ГМО-троянда, насправді, є ліловою ГМО-троянда. До технологій Вестероса та Есоса ще далеко.

Чар-дерево, вейрвуд

Однією з найпомітніших рослин всесвіту «Гри престолів» є величне Чар-дерево – Вейрвуд (Weirwood). Бран Старк так часто бачить його в своїх видіннях, що міг би стати монографом цього виду. Могутня крислата крона, гладка біла кора, п’ятилопатевий листок та червоний сік – ось головні діагностичні ознаки цієї рослини.

Чар-дерево – найпомітніша рослина серіалу. Джерело: HBO

Чар-дерево трапляється по всьому Вестеросі, але цей вид не можна віднести до когорти широко розповсюджених – його популяції нечисленний, а ареал диз’юнктивний, тобто розірваний.
Виною в цьому антропогенний фактор. Коли шість тисяч років тому андали почали вторгнення на континент, то вони безжально знищили більшість цих величних дерев, щоб припинити поклоніння рослинами та встановити свою релігію – Семи Богів.

Ці безконтрольні рубки винищили більшість лісів чар-дерева на півдні континенту, в той час як на півночі вони ще збереглися. Наявність Стіни – позитивний фактор у збереженні цього виду.

Це дуже довгоживучі дерева, які ростуть тисячі років. Навіть після загибелі – вони не гниють. Чи винні в цьому фітонциди, що не дають розвиватись грибам та бактеріям, чи щільність деревини – невідомо.

Яка ж реально наявна рослина могла надихнути Джорджа Мартіна та творців серіалу на створення чар-дерева?

За основу цього фентезійного дерева-франкенштейна взятий платан (Platanus). На це однозначно вказує гладка біла кора, загальний вигляд рослини та навіть форма листка. Відсутність гербарних зборів чар-дерева не дає змогу точно вказати джерело натхнення знімальної групи – чи це платан східний (Platanus occidentalis) чи гібридний платан іспанський (Platanus x hispanica), а може навіть й кленолистий (Platanus x acerifolia).

Листя платана не мають такого забарвлення, як в серіалі. Джерело: UNC Herbarium

На деяких арт-роботах стовбуру платана художники впевнено домальовують листки клена, які найбільше схожі на листки клена пальмолистого (Acer palmatum).

Але звісно, таких криваво-червоних листків платан немає. Подібне забарвлення в листках багатьох рослин виникає восени, коли зелені хлорофіли під тягарем деградації зникають й жовті та помаранчеві каротиноїди чи червонясті антоціани, що причаїлись у їхній тіні, нарешті виходять на перший план.

У «Грі престолів» листки чар-дерева переповнені антоціанами, як наш музей відвідувачами у години вільного входу. Справжні платани восени стають блискучого жовтого кольору, іноді трішки коричневими, а показаний у серіалі відтінок листків цілком відповідає кольору клена пальмолистого сорту ‘Bloodgood’.

Сорт клену пальмолистого ‘Bloodgood’ має забарвлення схоже до того, яке показане у вигаданої рослини Чар-дерева. Джерело: Paramount Nursery

А як же зі здатністю випускати криваво-червоний сік? Це ж просто вигадка й справжні дерева так не вміють?

«Потримайте мою склянку з чаєм!», – каже всім скептикам Pterocarpus angolensis з Південної та Східної Африки.

Криваве дерево Pterocarpus. Джерело: Strangesounds

Найменше пошкодження стовбура цього дерева й з нього виливається кривава липка рідина. Місцеві жителі використовують її для фарбування тканин та лікування всього підряд – від малярії до нестачі грудного молока при вигодовуванні малят (у будь-якому разі, проконсультуйтесь зі своїм сімейним лікарем).

Трава привидів

Гордий народ дотракійців у своїх ботанічних дослідженнях зосередився на злакових рослинах. Предмет їхньої прискіпливої уваги – це Трава Привидів з білими, як молоко, пагонами, що світяться вночі та вбивають інші рослини. Кочівники вірять, що одного дня ця рослина поглине все довкола, і тоді світу настане кінець.

Отже, перед нами класичний приклад виду з експансивною стратегією. Центром його походження за свідченнями Джораха Мормонта в далекому-далекому першому сезоні є континент Есос. Але біогеографічне моделювання дотракійців свідчить про те, що ця рослина невдовзі розширить свій ареал та почне свою інвазію іншими частинами світу «Гри Престолів».

Що ж таке ця Трава Привидів? У нас насправді не так багато підказок! Щоб прямо вбивати іншу рослину треба бути паразитом. Такі рослини насправді існують! Можете поглянути на кульки омели на найближчому дереві в парку. Свої загребущі корінці-гаусторії омела запускає всередину дерева, незаконно врізаючись у систему його водотоку. Але більшість поживних речовин рослина отримує самостійно – за допомогою старого доброго фотосинтезу.

Справжніми вампірами є повитиці (Cuscuta). Вони виглядають як різнокольорові шматки дроту, що як всілякі Іванки обвивають рослини, позбавляючи їх чесно зароблених вуглеводів. Повитиці настільки звикли до нахлібництва, що навіть втратили хлорофіл, скотившись у вузькоспеціалізовану екологічну нішу паразита.

А от рафлезія Арнольда позбавилась за непотрібністю майже всіх своїх органів, повністю поклавшись на своїх жертв ліан з родини Виноградових. Лишила вона собі тільки величезний, майже метровий, генеративний орган з вишуканим запахом гнилого м’яса. Задурені ароматом запилювачі у вигляді мух та почесний титул найбільшої квітки на цій планеті йшли в комплекті до такого пахучого гаджета.

Але Трава Привидів має бути зростом з людину, тому попередні крихітки паразити аж ніяк не дотягують до цього дотракійського ДСТУ.

Серед паразитів майже такими ж високими можуть бути представники роду Цистанхе – трішки більше як 160 см. Гігантські розміри паразита та використання в традиційній китайській медицині спонукають жителів Внутрішньої Монголії заготовляти до 70 тонн висушених стебел цієї рослини щорічно. Але більшість представників роду аж ніяк не мають молочного забарвлення стебел та й травою їх також назвати складно.

Представник роду Цистанхе – один з найвищих рослин-паразитів. Джерело: Wilson44691

Традиційно травами називають представників родини Тонконогових, або ж Злаки. Але серед орієнтовно 4100 видів рослин-паразитів злаки не відзначені.

Очевидно, під здатністю вбивати інші рослини дотракійці мають на увазі міжвидову конкуренцію. І тут справді злаки справжнісінькі мастаки! Звичайнісінький пирій легко витісняє інші рослини з полів, перелогів та навіть степів, встановлюючи своє монодомінантне царство.

Відповідно, до опису Трави Привидів – рослина має світитись в темряві. Пирій цього робити, звісно, не може. Чи можливо це насправді без маніпуляцій червоних відьом та алхіміків? Що ж, якби місцеві алхіміки пройшли стажування в Массачусетському технологічному інституті – то їм би це вдалось. Науковці скористались ферментом люциферазою, яка є і в жуків світлячків Photinus pyralis. Цей каталізатор переводить пігмент люциферин з оксидованого стану в основний, коли той і випускає світло. Науковці нашпигували рослини з милозвучною назвою – жеруха лікарська – сумішшю всіх потрібних інгредієнтів та справді змусили їх світитись від щастя чи точніше люциферину в темряві. Спочатку цей сеанс поклоніння Богу Світла тривав 45 хвилин, але шляхом невідворотного покращення вдалося досягти позначки у майже три години випромінювання слабкого світла.

Рослини, які справді можуть світитись в темряві. Джерело: MIT
Рослини, які справді можуть світитись в темряві. Джерело: MIT

Підозрюємо також, що світіння Трави Привидів в темряві це також невеличке перебільшення. У ясну ніч більшість злаків цілком вправно грають у пінг-понг приймаючи подачу від Місяця та відбиваючи його світло (таке собі third-hand світло). Степи з ковили перистої чи української у повний місяць також виглядають досить таки молочного кольору.

Споглядаючи землі дотракійців ми справді помічаємо багато-багато злаків. Але далеко не всі вони високі, мають здатність домінувати в рослинних угрупованнях чи світлий пагін. Але все ж найточніше опису Трави Привидів відповідають ось такі неймовірні зарості, які підозріло схожі на цілком земну рослину міскантус.

Трава Привидів
Халасар дотракійців прямує крізь зарості Трави Привидів. Джерело: HBO

Дуже схожим на зображену рослину є міскантус китайський (Miscanthus sinensis). Він зростає в природному стані на Далекому Сході й може досягати зросту до 3,5 м. Але решта 40 видів цього роду теж могли б отримати роль у серіалі. Високі стебла соломини міскантуса є улюбленим місцем мешкання паперових ос Ropalidia fasciata, І людина теж накинула своє око на міскантуси – все заради вирощування на клумбах та сухих букетів. Мало того висока швидкість зросту зробила міскантус завсідником проектів по виробленню біоетанолу – оскільки мало, що може так швидко вирости й дати так багато сировини для перероблювання. І так, саме через свою популярність міскантус не проти втекти з місць вирощування та захопити довколишні землі, витісняючи аборигенні рослини.

Пророцтва дотракійців починають здійснюватися!

Золото Гарпій

Ця квітка також знаходиться в славетному букеті Дааріо Нагаріса, яким він намагався здивувати Дайнеріс у четвертому сезоні серіалу. І від цієї рослини дійсно складно відірвати погляд, як і від свого обличчя в екрані монітора при перегляді битви за Вінтерфелл.

Золота Гарпій виблискує червоно-жовтим кольором у руках Дааріо. Джерело: HBO

Сам Дааріо наголошує, що вбивча краса Золота Гарпій є справді вбивчою й готувати з неї чай є справді поганенькою ідеєю, якщо Ви ще плануєте сказати Богу Смерті «Не сьогодні!».

Чи існує така рослина насправді? Творці серіалу не пішли шляхом студії «Марвел», яка для останнього прихистку титана Таноса сконструювала плантації якогось гібрида ананаса та лотоса. У руках Дааріо – справжня земна рослина з родини Протейних.

Названа ця група рослин на честь грецького бога Протея, який вмів легко змінювати свою форму. Близько 1660 представників цієї родини з 83 родів демонструють подібну різноманітність у будові листя, квіток та фактично всього, що в них є.

До родини входить і національна квітка Південноафриканської республіки – протея артишокова, яка в себе на батьківщині викликає лихоманку, подібну до бузкового шаленства у наших ботанічних садах. Також до складу протейних входить і макадамія. Так – це саме той «горіх», який з легкістю покусає Ваш гаманець вартістю і це саме той «горіх», який ботаніки так не називають, оскільки визнають плід цього дерева листянкою.

Але ці всі чудові рослини не пройшли в каст «Гри Престолів». Натомість роль отримав представник роду Leucospermum, який можна перекласти Білонасінником. Усталеної української назви він не має, оскільки зростає на теренах півдня Африканського континенту.

Представники роду Білонасінник – справжнє Золото Гарпій. Джерело: HBO

Вперше представники цього роду потрапили до загребущих ботанічних рук у 17-му столітті. Поль Германн описав цю рослину з ботанічного саду Лейдена, як африканську вербу. З родом Salix вона ж насправді має дуже мало спільного.

Оскільки творці серіалу мають досить дієвий лайфхак зі створення фентезійних рослин, вони просто змінюють забарвлення реальних рослин у знятому відео, то ми не можемо з певністю віднести показану рослину до конкретного виду. Те, що ввійшло до букета Дааріо Нагаріса, нагадує і Leucospermum saxosum, і L. erubescen, і L. vestitum, і ще низку інших чудових представників цього роду. Оскільки ці рослини введені в культуру та мають низку сортів та гібридів – справа визначення потребує гербарного зразка з Есоса, де й зростає Золото Гарпій, відповідно до серіалу.

Не знаємо, як для гарпій, а от для пташок ці рослини є справжнім золотом! Коли Білонасінник квітує, пташки також не байдики б’ють, а займаються важливою справою – будують гнізда, насиджують та відкладають яйця. Ці почесні заняття потребують багато енергії, і її дає нектар протейних. Але на десертах довго не протягнеш, тому птахи використовують іншу особливість квіток з роду Leucospermum. Їхні ласощі приваблюють до себе також комах, при чому, на відміну від пернатих істот, безхребетні шестиногі колеги не можуть запилити ці рослини. І з метою усунення конкурентів та наповнення власного шлунку птахи полюють на вкриту хітином здобич, яка сама проситься до дзьоба. Додаткові білки та вуглеводи включені до цього комплексного обіду.

Коли в Білонасінників утворюються плоди, то вони за відомими фізичними законами падають додолу. Але там на них полюють мурахи. Leucospermum зміг хакнути систему ароматів, яку використовують ці соціальні істоти, й синтезує речовини, які пахнуть так, як і феромони, тому мурахи вже точно не пропустять сезон збору врожаю. І щоб хоч якось винагородити кур’єрів – Білонасінники формують солодкі придатки в плодах – чайові за дбайливу та комфортну доставку насіння.

Історія рослин, які знялися в популярному серіалі, вкотре доводить, що в реальному світі відбувається не менш захоплива Гра Престолів, але іноді вона прихована від ока спостерігача значно ретельніше, ніж паперова чашка Starbucks з кавою на столі в Дейнеріс в одному з останніх епізодів саги.

HBO пропонувало нам 0 мільярдів доларів за припинення наших ботанічних та зоологічних розвідок у світі “Гри Престолів”. Але ми не погодились на цю пропозицію, адже фейсбук-спільнота природничого все пам’ятає, а наша лекція близько. Валлар моргуліс, або ж ласкаво просимо на ексклюзив від природничого музею, який відбудеться вже цієї неділі, 26 травня.