2 min read

Ай-ай та товстий лорі виявились алкоголіками

Ай-ай та товстий лорі виявились алкоголіками

Якщо ви запропонуєте нашому близькому родичу ай-айу воду або чарку спиртного, він певно обере алкоголь.

Алкоголь не є винаходом людства, він дуже поширений у природі. Його можна знайти у ферментованих фруктах, нектарах рослин та овочах. Для представників приматів фрукти становлять основу раціону, тому в процесі еволюції вони навчилися розщеплювати алкоголь та мінімізувати його негативний вплив. Водночас, алкоголь є джерелом калорій і цим може приваблювати приматів.

Ймовірно, наші пращури також вподобали натуральні продукти бродіння, перш ніж навчилися виготовляти алкоголь штучно. Перші люди та великі мавпи на території Африки швидко набули здатності перетравлювати алкоголь, і схожа мутація виникла в ай-айя та інших представників приматів.

Тепер дослідники з Дартмута, США, провели експеримент з двома ай-айами, приматами ендеміками, що мешкають на території Мадагаскару понад 70 мільйонів років, та одним товстим лорі. Ареал останніх поширюється на Південну та Південно-Східну Азію. Коли вчені запропонували приматам алкоголь та водопровідну воду, тварини обрали алкоголь, при цьому віддали перевагу напою з найвищою концентрацією спирту.

Ай-ай
Ай-ай у зоопарку Франкфурта. Джерело:Joachim S. Müller CC BY-NC-SA 2.0

Етична сторона не постраждала, адже дослідники давали тваринам розчин з малим вмістом алкоголю — від 0% до 5%. Такі пропорції зустрічають у природному нектарі, з якого складається дієта тварин.

Цей проект однозначно підігрів мій інтерес до еволюції людини. Наші результати лише підтримують ідею, що ферментовані фрукти були важливою частиною раціону наших пращурів.

— зазначає Семюель Гохман, керівник дослідження та студент Дартмутського коледжу.

Не всі тварини дають раду спиртному так ефективно, як ай-ай та лорі. Єнот на алкогольному складі.

Товстий лорі показав схожу модель поведінки, а ай-ай продовжував пробувати на смак вміст контейнерів, навіть коли вони були вже порожніми. Результати цього демонструють визначну роль рослин у розвитку сучасного суспільства, не дивлячись на те, що деякі археологи вважають, що саме відкриття пивоваріння дало поштовх сільському господарству та культивації зернових.