2 min read

Акатсукі повертається! Японський космічний зонд починає передевати перші дані з ?

Акатсукі повертається! Японський космічний зонд починає передевати перші дані з ?

Після п’яти років незапланованої подорожі японський космічний зонд Akatsuki (з яп. — “Захід”) знову опинився у грі. Про це у квітні повідомило японське агентство аерокосмічних досліджень — JAXA.

Раніше Акатсукі потрапив на позапланову орбіту обертання навколо Сонця, однак тепер його вдалось повернути до Венери, звідки він вже почав надсилати перші фото та сенсорну інформацію. Нарешті ми маємо змогу подивитись на загадкові форми у кислотній атмосфері Венери.

Фото Венери - Akatsuki JAXA
Бурхлива атмосфера Венери. Джерело: ISAS/JAXA

За словами керівника програми Масато Накамура, усі інструменти Акатсукі працюють “майже ідеально”. Якщо за два роки зонд зробить ще один вдалий маневр, їм вдасться уникнути тіні Венери, яка негативно впливає на енергетичне живлення апарату.

Пригоди Акатсукі

Японський космічний зонд Акатсукі запустили у космос у 2010 році. Через рік він мав лягти на орбіту навколо Венери та почати дослідження її товстої атмосфери. Перед входом на орбіту сталось непередбачуване — вибухнув головний двигун зонда, а сам апарат відхилився, почавши обертатися по орбіті навколо Сонця. Щоби врятувати місію, японські інженери JAXA скористалися моментом, коли у грудні Акатсукі пролітав повз Венеру. Їм вдалось запустити периферійні двигуни, у наслідок чого Акатсукі повернувся на еліптичну орбіту навколо Верени. Втім, є й недоліки такого маневру, оскільки зонд обертається на досить “високій” орбіті, яка у п’ять разів перевищує заплановану у своїй найвіддаленішій точці. Така ситуація призвела до зниження якості світлин, які надходять з камер Акатсукі.

У JAXA сподіваються отримати кращі результати.

Ми обіцяємо надати науковій спільноті фантастичні дані на цілі роки.

– заявив Такехіко Сато, головний розробник інфрачервоної камери Акатсукі IR2.

Неабияку інтригу викликали фото, отримані з довгохвильової інфрачервоної камери (LIR): у атмосфері Венери спостерігається величезне хмарне утворення у формі лука. Об’єкт простягається від полюса до полюса та, схоже, обертається не з швидкою атмосферою, а разом з поверхнею Венери. На думку Макото Тагучі з команди LIR, такий характер руху може свідчити про певний зв’язок хмарного утворення з ландшафтом поверхні планети.

Наразі Акатсукі залишається єдиним апаратом, який проводить дослідження Венери. Світова спільнота зможе отримати повний доступ до даних японського агентства лише за рік, однак перші фото вже не на жарт збудили інтерес у дослідників.