3 min read

Іншопланетяни можуть більше походити на нас - астробіологи

Іншопланетяни можуть більше походити на нас - астробіологи

Завдяки науковій фантастиці та голлівудським фільмам у масовій свідомості склався доволі страшний образ представників інших світів, однак нове дослідження з Оксфорда стверджує, що ми можемо мати значно більше спільних рис з іншопланетянами, ніж думали раніше.

У новому дослідженні, яке нещодавно було опубліковане у журналі International Journal of Astrobiology, вчені вперше використали теорію еволюції для моделювання позаземного життя та його поведінки. Виявляється, позаземні істоти відчували б вплив тих самих процесів та механізмів, що вплинули на вигляд людей на Землі. У цьому, в першу чергу, винний природний добір.

Природний добір в інших світах

Теорія підтримує той факт, що позаземні форми життя також проходять через природний добір так само, як і люди, що робить їх здоровішими та сильнішими.

"Октоміт" складна форма позаземного життя
Зображення позаземної форми життя. Ілюстрації демонструють різні рівні адаптивної складності організму. (А) – проста молекула, що самовідтворюється, без чітких форм. Така форма може проходити або не проходити через природний добір. (B) – надзвичайно простий організм, схожий на одноклітинні. Навіть такий простий організм має мати пристосовані частини тіла, які імовірно проходять через природний добір. (C) – умовне іншопланетне створіння, яке має багато органів, що працюють разом. Таким чином, він певно проходить через природний добір. Джерело: Оксфордський університет

“Фундаментальне завдання астробіологів (тих, хто досліджує життя у космосі) полягає у розмірковуванні про те, як може виглядати позаземне життя. Проте розробка таких прогнозів є дуже складною. Ми маємо лише один приклад життя – життя на Землі, – щоби проводити з нього екстраполяцію.”

– розповів Сем Левін з Інституту зоології Оксфордського університету –

“Попередні підходи у галузі астробіології були здебільшого механістичними: брали до уваги те, що ми бачимо на Землі, та що ми знаємо про хімію, геологію та фізику, щоби робити прогнози про іншопланетян.”

У новому дослідженні науковці вдалися до іншого підходу та використали для своїх прогнозів теорію еволюції, зробивши моделі, не пов’язані з Землею. Так вони розробили принципи, які, наприклад, можна застосувати до позаземних форм життя на основі кремнію, що дихають азотом та позбавлені ДНК.

Модельна форма позаземного життя Октоміт
Головні просторові трансформації на прикладі “Октоміта”. Уявне іншопланетне створіння, яке об’єднує у собі багаторівневу ієрархічну структуру організмів. Кожний нижчий рівень відповідає еволюційним потребам, зокрема проходить через етапи, де був ліквідований еволюційний конфлікт. Джерело: Оксфордський університет.

На Землі різні складні форми життя розвинулись в результаті серії подій, які називають головними трансформаціями. Ці трансформації або переходи виникали, коли групи окремих організмів еволюціонували в організми вищого рівня. Так відбувалось, наприклад, коли клітини ставали багатоклітинними організмами. Еволюційна теорія та дані спостережень свідчать про те, що для виникнення головних трансформацій необхідні екстремальні умови.

Кораловий риф
Коралові рифи на Землі утворюють колонії безхребетних тварин. Еволюційна теорія свідчить про те, що їхніми пращурами були одноклітинні організми у прадавньому океані. Фото: uq.edu.au

Робота оксфордських астробіологів особлива цінна тим, що надає деякі конкретні прогнози стосовно біології позаземних форм життя.

“Ми все ще не можемо сказати, чи будуть іншопланетні створіння ходити на двох, чи матимуть великі зелені очі. Але ми вважаємо, що теорія еволюції надає нам додатковий інструмент, який допомагає нам зрозуміти, як виглядатимуть іншопланетяни, і ми показали деякі приклади того, наскільки сильні прогнози ми можемо зробити з нею.”

– додав Левін –

“Ми прогнозуємо, що як і люди, вони утворюються з ієрархічної структури організмів, що співпрацюють для утворення іншопланетної форми. На кожному рівні цього організму будуть присутні механізми, які нівелюють конфлікт, підтримують взаємодію та змушують організм функціонувати. Ми можемо запропонувати деякі приклади того, якими будуть ці механізми.”

На думку вчених, лише у нашій галактиці можуть бути сотні тисяч потенційно населених планет. Зрештою, ми зробили один маленький та визначний крок до того, щоб відповісти на питання, як може виглядати це позаземне життя, якщо воно все ж існує.