3 min read

В Антарктиді дістали найдавніший зразок льоду, віком понад 2 мільйони років

В Антарктиді дістали найдавніший зразок льоду, віком понад 2 мільйони років

Дослідники, які працюють в Антарктиді, вилучили найстаріший зразок льоду з досі відомих. Проба з льодової свердловини у регіоні Аллен Гіллз має вік близько 2,7 мільйона років і є на 1,5 мільйона років старішою за будь-які зразки, знайдені раніше.

Карта з роташуванням досліників
Чорним позначено дослідницьку антарктичну станцію Мак-Мердо, червоним – табір та місце свердловини, де вилучили лід. Maggie Westergaard, Office of Communications

Дані, отримані з цього льоду, можуть відкрити нову глобальну картину змін клімату протягом декількох мільйонів років.

Екстремально старий лід

Донедавна знайти дійсно старі зразки “синього” льоду для дослідників було складно. Тепло з центру Землі нагріває нижні шари льодовиків, викликаючи їхнє танення, тому вчені очікували знайти зразки, не старші за 800 000 років.

Декілька років тому команда науковців з Принстонського університету вивчала нові методи буріння шарів стародавнього льоду. Головний фокус лежав на віддаленому регіоні Антарктики, де пласт старого льоду знаходився найближче до поверхні. Відомі як “райони синього льоду”, ці місця містять лід з приблизно однаковим віком.

Під час експедиції дослідники були на два дні паралізовані сильною хуртовиною. Preston Cosslett Kemeny, Department of Geosciences

Цього разу процес датування став для дослідників значним викликом. Зазвичай, вони просто підраховували кількість нашарувань, проте ці зразки були позбавлені традиційного ідентифікатора віку. Проблему вирішив геохімік, який входив до складу команди. Він запропонував визначити вік зразків за вмістом аргону та калію. Метод не відрізнявся особливою точністю, однак дозволив науковцям провести датування льоду з похибкою у 100 000 років.

Зразки найстарішого льоду
Використавши новий метод датування зразків, команда з Принстонського університету взяла проби найстарішого льоду. Yuzhen Yan, Department of Geosciences

Після перевірки результатів дослідження, науковці нещодавно опублікували свої результати. Виявилось, що один зі зразків льоду був утворений близько 2,7 мільйона років тому, у період пліоцену.

Машина часу в глибинах Антарктиди

Крихітні бульбашки всередині стародавнього льоду розповіли нам про точний склад атмосфери, яка існувала на Землі у цей час, і яка значно відрізнялась від сучасної.

Бульбашки з атмосфери віком 2,7 мільйона років
Атмосфера всередині бульбашок у зразку стародавнього льоду містила близько 1% газу аргону. Дослідники проаналізували його ізотопи 36Ar, 38Ar та 40Ar, щоби датувати зразки. Джерело: Yuzhen Yan, Department of Geosciences

Цікаво, що вміст вуглекислого газу у цій атмосфері був на рівні 300 частин на мільйон. Це число виявилось дещо меншим у порівнянні з даними з інших досліджень викопних зразків. Деякі кліматологи припустили, що такий низький рівень CO2 зрештою викликав льодовиковий період. Для порівняння, рівень вуглекислого газу у нашій атмосфері не так давно перевищив 400 частин на мільйон. Це відбулось вперше за останні 3,6 млн років.

Експедиція з Принстонського університету повернулась до табору після шторму. Їм вдалось зробити дві свердловини, глибиною 98 та 205 м відповідно та заглибитись ще на 20 м, щоби дістатись до шару-мільйонника. Джерело: Preston Cosslett Kemeny, Department of Geosciences

Це дослідження може набрати нових обертів, оскільки принстонські дослідники планують повернутись до “районів синього льоду”, щоби віднайти ще старіші зразки, віком 5 млн років. Якщо їм це вдасться, ми дізнаємо нову історію Землі, коли вміст вуглекислого газу наближався до сучасних показників. Можливо, ми побачимо зв’язок між кліматами на відстані 5 000 000 років.