Іноді, щоби побачити майбутнє варто зазирнути у минуле. До такого висновку прийшли дослідники Єльського Університету, які перенесли на світову мапу близько 6000 років історії урбанізації та розвитку міст.
Нове дослідження вчених демонструє цікаві тенденції еволюції цивілізаційних утворень та відкриває широку картину розповсюдження поселень у світі від 3700 р. до н.е. до 2000 р. н.е.

Дослідникам вдалось перевести на карту надзвичайно великий обсяг інформації, яка збереглась у розрізнених працях дослідників та археологів. Перенесення інформації супроводжувалось зазначенням “надійності” даних. Тому кожна позначка на мапі була нанесена з певною географічною похибкою.
Усвідомлення процесу урбанізації в історії допомагає краще зрозуміти урбанізацію сьогодні. Розуміння того, як зростали та змінювались міста протягом усієї історії, може відкрити нам дещо важливе про те, як вони змінюються зараз.
— Меридіт Реба, науковий співробітник в Єльської школи лісового господарства та екологічних досліджень (F & ES), а також головний автор роботи.
Джерелом інформації для дослідників стали дві праці: “Чотири тисячі років зростання міст: Історичний перепис” Тертіуса Чендлера (1987 р.) та “Міста світу: -3000 до 2000” Джорджа Модельські (2003 р.). Перша книга надає оцінку міського населення з 2250 до н.е. по 1975 рік, а друга — містить документальну інформацію про найважливіші міста світу протягом трьох історичних епох (древньої, класичної та сучасної). Модельському вдалось розширити охоплення Чендлера на 1475 років завдяки археологічним знахідкам у поселеннях та історичним підрахункам густини населення.
Значний масив даних дозволив єльським дослідникам візуалізувати динаміку чисельності населення у часовому просторі. До прикладу, Стамбул (Константинополь) пережив головний період скорочення населення у період з 1057 по 1453 рр. н.е. Тоді через чуму та напади хрестоносців населення Стамбула зменшилось з 300 000 до 45 000 душ.
Вчені сподіваються, що детальні дані про розташування та розмір людських поселень, дасть змогу глибше зрозуміти особливості відносин людства та навколишнього середовища. Історичні тренди урбанізації населення можуть стати ключем до розуміння нашого майбутнього.