Археологи знайшли найдавнішу бібліотеку на території Німеччини

Розкопки римської бібліотеки в Кельні
Розкопки бібліотеки. Джерело: Roman-Germanic Museum of Cologne

Проводячи археологічні дослідження під центром Кельна, вчені знайшли бібліотеку часів Римської Імперії. Ця надзвичайна знахідка сколихнула усіх любителів старожитностей, рівно як й усіх любителів книжок. Припускають, що у давній бібліотеці могло зберігатися до 20 тисяч сувоїв.

Як виглядають археологічні скарби?

Мабуть, усі поціновувачі старожитностей та прості мрійники серед нас хотіли б розкопати скарб. Мріють про золото, срібло, дорогоцінне каміння, які несподівано з’являються з під землі. Професійні ж археологи вважають справжніми скарбами те, що приносить багато інформації про минуле. І уява одразу ж починає малювати якісь старовинні храми, заховані серед неприступних гір, де серед безлічі пустих залів, вкритих фресками можна знайти безліч таємниць минулого.

Однак археологи й тут роблять не так, як підказує уява звичайним людям. І роблять це успішно. Як і зараз – надзвичайно цінне джерело інформації про античність було відкрите прямо в центрі сучасного німецького міста. Річ у тім, що нібито природно німецька назва “кельн” – це насправді викривлене римське слово “колонія”. Римляни заснували тут місто ще в 50 році нашої ери, і перші три століття своєї історії воно розвивалося саме за канонами мешканців Середземномор’я.

Тож той факт, що при розкопках у центрі міста у 2017 році знайшли рештки стін римського часу ні в кого не викликав здивування. Незрозумілим було тільки те, що саме знайшли археологи. У часи, до яких відноситься споруда, тут знаходився самий центр міста – ринкова площа. Тож будівля мала бути чимось визначним.

Римська бібліотека

Що це таке вчені зрозуміли, коли побачили у стінах ніші розміром 50 на 80 сантиметрів. Саме так виглядали давньоримські «книжкові полиці». У таких нішах у тих бібліотеках римських часів, що залишилися, зберігали книжки. Давньоримські книжки не були схожі на нинішні. Це були сувої – склеєні разом та скручені в трубочку листи папірусу.

Сувій з Ґеттінґена
Сувій з Ґеттінґена. Джерело: Ingersoll

На превеликий жаль, жодного сувою в нещодавно відкритій кельнській бібліотеці не знайшли. Вчені лише припускають, що ця будівля, розмір якої складав 20 на 9 метрів, висотою у два поверхи могла містити до 20 тисяч сувоїв.

Пізніше, але ще за Римських часів, до будівлі було прибудовано своєрідний альков, у якому знаходилася статуя богині Мінерви. Мінерва в давньоримському пантеоні відповідала давньогрецькій Афіні, богині мудрості, тож не варто дивуватися появі цієї статуї в бібліотеці.

Рештки бібліотеки в Кельні
Рештки найдавнішої публічної бібліотеки в Німеччині. Джерело: Roman-Germanic Museum of Cologne

Попри те, що книг у бібліотеці не виявилося, німецькі археологи не засмучуються. Їм вистачить вцілілих артефактів для того, щоб оновити деталями своє уявлення про історію власної країни. А решта мешканців Кельну можуть пишатися – знайдена бібліотека є найдавнішою на території Німеччини. Виявляється, що ще дві тисячі років тому Кельн був містом, у якому люди полюбляли читати книжки.

За матеріалами Live Science

Total
13
Shares
13 Shares:
Перегляньте також
Далі

Три доісторичні істоти з минулого Землі, про яких ми нічого не знали

Протягом останніх кількох місяців палеонтологи зробили низку відкриттів. Ними були описані дивовижні створіння, що жили на нашій планеті…
Художнє зображення мегахірелли
Далі

Знахідка в італійських Доломітах змушує переглянути історію плазунів на планеті

Група палеонтологів з Університету Альберти, що у Канаді, описала нещодавно відкритого найдавнішого спільного пращура всіх ящірок та змій.…
Робот-динозавр
Далі

Робот-динозавр та страус з додатковими крилами: яким чином виник перший політ?

У певний момент еволюції динозаври отримали здатність до активного польоту, що призвело до появи птахів. Китайські дослідники провели…