Військова технологія лазерного топографування з повітря допомогла вченим віднайти втрачений мегаполіс кхмерів, з’єднаний з храмовим комплексом Ангкор-Ват.
Площа відомого комплексу Ангкор-Ват сягає 200 квадратних кілометрів, однак з новою знахідкою, яку джунглі приховували протягом багатьох віків, його загальні розмірі зростають до сучасного мегаполіса.

Гучне відкриття зробили австралійські археологи з Університету Сіднея. Вчені використали технологію під назвою LiDAR — з повітря земну поверхню сканували лазерами та оптичними детекторами, створюючи загальну віртуальну мапу цього району джунглів. Раніше цю технологію використовували західні військові для стеження за субмаринами супротивника з повітря.

Ми відкрили під лісом цілі міста, про розташування яких ніхто не знав — біля храму Преа Кхан, Компонг Свай, виявилось, ми знайшли лише частину комплексу Махендрапарвата на Пном Кулен (ред. — відкрито у 2012 р.). На цей раз ми отримали повну картину і вона величезна, вона не поступається за розмірами Пномпеню.
— розповів доктор Деміен Еванс, один з авторів дослідження.
Виявилось, що непрохідні тропічні ліси Камбоджі приховують одразу декілька великих міст довкола Ангкора, які з’єднані з ним різними дорогами та водними каналами. Втрачений мегаполіс, на думку вчених, має від 900 до 1400 років історії. Окремі міста за площею перевищують столицю Камбоджі – Пномпень.

Гучна археологічна знахідка може докорінно змінити наші уявлення про історію кхмерської цивілізації та відповісти на питання, чому надзвичайно розвинені міста були залишені та втрачені у джунглях.