ПРИХОВАТИ

Тепле повітря допомогло втримати озонову діру над Антарктикою найменшою за останні 29 років

Озоновий зонд
Озоновий зонд підіймається в небо над Південним полюсом. Robert Schwarz, University of Minnesota

Тепло у стратосфері Антарктики допомогло втримати розростання озонової діри у 2017 році, забезпечивши її розміри на найнижчому рівні з 1988 року, повідомляють дослідники з NASA та NOAA.

Дані спостережень з супутників NASA показали, що діра в озоновому шарі планети, яка формується над Антарктикою кожного року у вересні, збільшилася лише до 19,7 млн км2.

З вересня діра очікувано почала зменшуватися у розмірах. Починаючи з 1991 року, середня площа діри, яку спостерігали дослідники, складала 25 млн км2.

Позитивні нестабільності?

Вперше людство дізналося про існування озонової діри над Антарктичним континентом у 1980 році.

Антарктична озонова діра утворюється під час пізньої зими у Південній півкулі, оскільки повернення сонячних променів прискорює реакції, пов’язані з техногенними формами хлору та брому, такими як хлорфторуглеродні речовини, які зосереджуються над Антарктидою взимку. Ці реакції руйнують молекули озону.

Озонова діра над Антарктикою досягла свого максимуму у 2017 році 11 вересня. Її площа склала 19,7 млн км2. NASA/NASA Ozone Watch/Katy Mersmann.

На зменшення озонової діри у 2017 році сильно вплинули атмосферні нестабільності та незвичайна циркуляція теплого повітря у стратосфері, яка мінімізувала утворення висотних хмар. За словами вчених, саме присутність цих висотних хмар забезпечує умови для хімічних реакцій, що руйнують озон.

Тридцять років тому світова спільнота уклала Монреальський протокол про речовини, що виснажують озоновий шар, що створило юридичні умови для регулювання озоноруйнуючих сполук. Дослідники сподіваються, що озонова діра над Антарктикою зменшиться до рівнів 1980 року приблизно через 50 років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Total
9
Shares
9 Shares:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перегляньте також
Далі

Таємна мова дерев

Переважна частина лісу живе в тіні дерев-гігантів, в яких листяний покрив розташований найвище та охоплює найбільшу територію. Це…