Під льодовиком Антарктики знайдено вулканічне джерело тепла

Криголам RRS James Clark Ross.
Криголам RRS James Clark Ross. Фото: Brice Loose

Міжнародна команда дослідників знайшла активне вулканічне джерело тепла під льодовиком Пан-Айленд у Західній Антарктиці.

Західно-Антарктичний льодовиковий щит, до якого входить льодовик Пан-Айленд, лежить на головній вулканічній рифтовій системі. Втім, відкриття активного джерела в цій місцевості стало справжньою несподіванкою.

Вулканічне тепло під льодовиками Антарктики

Як повідомляють дослідники у своїй статті в Nature Communications, їм вдалося знайти нове джерело завдяки хімічним маркерам у воді, які неможливо було б знайти деінде. Відкриття виявилось випадковим, адже вчені насправді досліджували стабільність льодовикового щита.

“Ми намагалися краще зрозуміти роль, яку відіграє океан у таненні шельфового льодовика,”

пояснив провідний автор дослідження Брайс Луз з Університету Род-Айленда –

“Я брав зразки води для пошуку п’яти різних благородних газів, зокрема гелію та ксенону. Я використав ці благородні гази, щоби простежити танення льодовика, а також перенесення тепла. Гелій-3, газ, відповідальний за вулканічну активність, геть вибивається з групи газів, які ми отримуємо таким методом.”

Спершу команда Луза вирішила, що вони мають справу з хибними даними. Проте гелій-3 був присутній у всіх пробах.

Табір на льодовику Пан-Айленд
Табір БАС на льодовику Пан-Айленд, 2008 рік. Джерело: Polargeo/Own work

У статті дослідники зазначили, що вулканічна рифтова система ускладнює вимірювання теплового потоку, який надходить до Західно-Антарктичного льодового щита.

“Ви не можете безпосередньо виміряти звичайні індикатори вулканічної активності – тепло та дим, – оскільки вулканічний рифт знаходиться у багатьох кілометрах під льодом,”

– зазначив Луз.

За словами Луза, високі концентрації ізотопу гелій-3 остаточно переконали їх у вулканічній активності, оскільки цей елемент практично завжди надходить з мантії Землі.

Вулканічне джерело було знайдене під льодовиком Пайн-Айленд, який, за даними попередніх спостережень, рухається та тане найшвидше за інші льодовики Антарктики.

Виверження в Антарктиді?

У січні 2008 року дослідники Британської антарктичної служби (БАС) встановили, що близько 2 200 років тому над льодовим щитом Антарктики вибухнув вулкан. Це було найбільше Антарктичне виверження за останні 10 тисяч років. Воно сталося у Гудзонських горах, неподалік льодовика Пан-Айленд.

Льодовик Пан-Айленд
Вигляд фронтальної частини льодовика Пан-Айленд у наші дні. Крига виступає на 50-60 метрів над рівнем моря. Під час останнього льодовикового періоду ці шапки височіли на відстані близько 100 м над рівнем моря. Джерело: Robert Larter

“Відкриття вулканів під льодяним щитом Антарктики означає, що там є додаткове джерело тепла для танення льоду, змащення його проходу до моря, та яке додається до танення, спричиненого теплими водами океану,”

– зазначає професор Карен Гейвуд з Університету Східної Англії –

“Це важливо врахувати під час наших майбутніх спроб визначити, чи втратить стабільність льодовий щит Антарктики та чи й надалі підніматиметься рівень моря.”

Вулканічне тепло, втім, не здатне пояснити усіх стрімких змін, які відбуваються з льодовиком Пан-Айленд.

На думку Луза, головним чинником танення залишаються глобальні зміни клімату, а вплив відкритого вулканічного джерела тепла достеменно досі не визначено.

Як виглядатиме поверхня планети, якщо розтане весь льодяний покрив. Джерело: Business Insider/Youtube

Інші дослідження показали, що саме зміни клімату зменшують масу льодовиків та їхні розміри. Це призводить до зменшення тиску на мантію під поверхнею Землі та збільшення теплового потоку з вулканічних розламів, який підігріває океан.

“Прогнозування величини зростання рівня моря відіграватиме ключову роль у науці впродовж наступних 100 років, і ми цим вже займаємось. Ми спостерігаємо та моделюємо ці льодовики,”

– підкреслив Луз.

Nature Communications (2018), doi: 10.1038/s41467-018-04421-3; Nature Geoscience (2008), doi: 10.1038/ngeo102.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

4 Shares:
Перегляньте також
Далі

Супутник зафіксував атмосферну гравітаційну хвилю над Австралією

Поки гравітаційні хвилі, що ширяться космічним простором, вдається зафіксувати лише лазерними інтерферометричними обсерваторіями, схоже явище іноді можна спостерігати…
Ураган Ірма з космосу
Далі

Знищення коралів лишає людство беззахисним перед ураганами

Рівновагу на шальках терезів біосфери легко порушити необдуманими кроками. Протягом останніх століть люди кардинально змінили морські узбережжя, що…
Далі

Під Антарктикою знайшли геотермальне джерело, яке підігріває льодяний щит

Нове дослідження NASA з’ясувало, що під регіоном Антарктики, який зветься Земля Мері Берд, знаходиться геотермальне джерело. Мантійний потік…