Три роки дрейфу: велетенський айсберг A-68 у вільному плаванні

A-68 у відкритих водах Південної Атлантики біля Південних Оркнейських островів. Copernicus Sentinel data (2020), processed by ESA, CC BY-SA 3.0 IGO

Велетень, що відколовся від антарктичного шельфового льодовика Ларсен-C 12 липня 2017 року, за даними ЄКА, нині знаходиться у водах Південної Атлантики, за 1050 км від місця розлому.

За весь час своєї подорожі на північ крижана гора A-68 втратила лише дві невеликих ділянки, зберігши основну частку своєї маси. У цих широтах води океану стають неспокійними, тому невдовзі ми можемо побачити часткову або повну руйнацію айсберга.

Траєкторія руху айсберга A-68 з липня 2017 року. Джерело: ЄКА.

Хоча A-68 має відносно невелику товщину, він виявився доволі стабільним. Супутники ЄКА та NASA продовжать спостереження за айсбергом у відкритих водах, щоби зафіксувати будь-які зміни у його структурі.

A-68 відколовся від шельфового льодовика Ларсен С у липні 2017 року. Масивний пласт льоду площею 5 800 кв. км пішов у вільний дрейф водами Південного океану після критичного поширення розламу на льодовику, який вчені спостерігали у попередні роки. Зрештою, Ларсен C втратив 12% своєї площі та створив один з найбільших зареєстрованих айсбергів в історії людства.

Позиція A-68 у лютому 2020 року. З 2017 по 2019 рік A-68 знаходився неподалік місця свого народження, оскільки його пересування обмежувала морська крига. Джерело: ЄКА.

Айсберг А68 за розмірами поступається лише B15, площа якого сягнула 11 000 кв. км. Останній з’явився в результаті тріщини на шельфовому льодовику Росса у 2000 році, проте вже незабаром розламався на менші частині.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

4 Shares:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перегляньте також
Середземне море
Далі

Зміни в Середземномор’ї: дослідники розробили комплексну модель для прогнозування клімату в регіоні

Дослідники, що вивчають зміни клімату, поступово переходять від загальних тез про потепління в масштабах усієї земної кулі до…
Крига у Беринговому морі
Далі

Як Берингове море змінило механізм виникнення льодовикових періодів

Команда дослідників під керівництвом Сува Кендера з Університету Ексетера дослідила, як змінювалося розшарування води у Беринговому морі протягом…