Гігантський уламок льодовика Ларсен C продовжує дрейф у море

ESA/Sentinel-3

Антарктичний айсберг A68 вагою 1,1 трильйона тонн продовжує повільний дрейф у Південний океан, відкриваючи екологам невідому екосистему на морському дні.

A68 відколовся від шельфового льодовика Ларсен С у липні минулого року. Масивний пласт льоду площею 5 800 кв. км пішов у вільний дрейф водами Південного океану після критичного поширення розламу на льодовику, який вчені спостерігали у попередні роки. Зрештою, Ларсен C втратив 12% своєї площі та створив один з найбільших зареєстрованих айсбергів в історії людства.

Айсберг А68 за розмірами поступається лише B15, площа якого сягнула 11 000 кв. км. Останній з’явився в результаті тріщини на шельфовому льодовику Росса у 2000 році, проте вже незабаром розламався на менші частині.

Шельфові льодовики Антарктики. Diti Torterat/Wikipedia (CC BY 2.0) | Science Ukraine

На знімках супутника Sentinel-3 Європейського космічного агентства (ЄКА) від 6 січня 2018 року видно, що A68 все ще цілий, однак на його поверхні з’явилися множинні тріщини.

Айсберг А68
Знімок айсберга А68 від 6 січня 2018 року, зроблений супутником ЄКА Sentinel-3. Copernicus ESA Earth Observations

У лютому до шельфового льодовика Ларсен C має попрямувати дослідницька команда Британської служби з вивчення Антарктики (BAS). Команда дослідників під керівництвом морського біолога Кетрін Лінз збирається скористатися шансом та вивчити морське дно, яке звільнив А68, доки екосистема ще не зазнала значних змін. Науковці вивчатимуть солоність та температуру води, а також живих істот, які вибрали для життя темні води під шельфовим льодовиком.

Скільки ще часу буде дрейфувати А68, перш ніж він розламається на частини невідомо. Дослідники зазначають, що його дрейф ніяк не позначився ні рівні світового океану, оскільки шельфові льодовики вже знаходяться у морі та витісняють певний об’єм води.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Total
8
Shares
8 Shares:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перегляньте також
Бермудські острови
Далі

Новий механізм утворення вулканів пояснює виникнення Бермудських островів

Дослідники з Корнельського університету у США зацікавилися походженням Бермудських островів. Вони дослідили гірські породи, що лежать в основі…
Утворення кристалів льоду
Далі

Мікроби керують процесом замерзання води завдяки протеїнам, і ми можемо це використати

Група вчених з Університету Юти дослідила протеїни, які використовуються різними живими істотами від бактерій до комах у якості…
Дослідження в Південному океані
Далі

Українські науковці повертаються до дослідження Південного океану – вперше з 2001 року

13 листопада група українських вчених вперше після 17-річної перерви вирушила в дослідницьку експедицію з вивчення стану Південного океану.