Поживний білок вперше створили за допомогою електрики

Реплікатор у телесеріалі “Star Trek”

Фінські дослідники розробили ефективний метод виробництва їжі за допомогою електричної енергії та мікробів. Ця технологія у перспективі здатна вирішити проблему голоду та кліматичних змін на планеті.

Поки що продукт біоелектричної лабораторії фінів важко назвати “їжею”, у класичному розумінні. Однак фінальний продукт наукового експерименту є цілком поживним та безпечним для приготування їжі або корму для тварин.

Білок, вироблений у біореакторі. Джерело: lut.pictures.fi

Вчені також сподіваються, що їхню систему можна буде розмістити у регіонах, які найбільше потребують надійного джерела їжі для населення.

Електричний біореактор

Cільське господарство ніколи не було адекватним вирішенням у виробництві їжі з точки зору впливу на екологію та споживання ресурсів. Щоби отримати врожай та відвезти його за призначенням, нам потрібно мати поле, добрива, паливо та дуже часто – воду. І все це доповнюється руйнацією цілих екосистем.

З метою вирішення частини з цих проблем у серпні минулого року був запущений спільний проект Лаппірантського технологічного університету та Технологічного дослідницького центру Фінляндії VTT під назвою “Перетворення електроенергії у їжу”.

Дві команди фінських дослідників спрямували свої зусилля на створення системи виробництва їжі з електроенергії та, звісно, допоміжних інгредієнтів. В результаті був розроблений біореактор, який зміг перетворити електричний струм, воду, продукти життєдіяльності мікробів та хімічні речовини (азот, фосфор, сірка) у їжу.

Схематичне зображення устрою біореактора. Всередині знаходиться розчин з хімічних сполук та бактерії. У бак закачують вуглекислий газ та подають струм. На виході отримується одноклітинний протеїн. Джерело: lut.pictures.fi

У цій системі електричний струм запускає електроліз води, в результаті якого виділяється водень. Мікроби харчуються розчином хімічних речовин та виділяють кисень. Потім хімічна реакція створює суміш, яку можна виокремити ти висушити, щоб отримати готовий до споживання білок (протеїн).

Установка для виробництва білка. Джерело: lut.fi

“У довготривалій перспективі білок, отриманий за допомогою електроенергії, має бути придатним для приготування та вживання у готовому вигляді.”

– розповів Джуга-Пекка Піткайнен, провідний дослідник у VTT –

“Суміш є дуже поживною, у ній – понад 50% білка та 25% вуглеводів. Решта – це жири та нуклеїнові кислоти. Склад кінцевого продукту може бути змінений, якщо змінити мікроорганізми у циклі.”

Для виробництва одного грама синтезованого білка у камері, розміром з кавомашину, необхідно два тижні. Проте це лише перші результати. Дослідники впевнені, що їм вдасться масштабувати системи та зробити процес у 10 разів більш енергоефективним за фотосинтез.

Дослідження буде продовжуватись протягом наступних трьох років. За цей час фінська команда сподівається покращити реактор, збільшити його ефективність та комерціалізувати проект.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

7 Shares:
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Перегляньте також
Далі

Вчені змусили природу створювати вуглецево-кремнієві зв’язки, інтегрувавши кремній у життя

Це перший випадок, коли природа використала кремній для побудови зв’язків з вуглецевими молекулами, які є будівельними блоками життя. Досі…
Плазма у камері ST-40
Далі

Гарячіший за Сонце: британський експериментальний термоядерний реактор досяг позначки у 15 млн градусів

Британська компанія Tokamak Energy, яка оперує експериментальним термоядерним реактором ST40, повідомила про рекордний розігрів плазми до позначки у…
Далі

Графенові транзистори можуть зробити комп’ютери у 1000 разів швидшими

Команда дослідників з декількох університетів об’єднала свої зусилля, щоби створити новий тип транзисторів з графену. На відміну від…
Далі

Не у Фокусі: на найбільшій сонячній тепловій електростанції Айвонпа сталась пожежа

Несправність у роботі дзеркал призвела до пожежі на силових кабелях найбільшої сонячної теплової електростанції (СТЕС) Айванпа, яка розташована…